Caracteristicile produselor

Permeabilitate inițială extrem de ridicată și permeabilitate maximă
Avantajul principal al Supermalloy constă în controlul precis al compoziției sistemului său de nichel-fier-molibden. Încorporând aproximativ 79% nichel și 5% molibden, aliajul aduce simultan constanta sa de anizotropie magneto-cristalină (K₁) și coeficientul de magnetostricție (λ) aproape de zero. Combinat cu un proces de recoacere cu hidrogen la temperatură înaltă (tratare în atmosferă de hidrogen pur la 1300 de grade), permeabilitatea sa inițială (μᵢ) poate ajunge la 50.000–150.000, iar permeabilitatea sa maximă (μₘₐₓ) poate fi de până la 600, făcându-l material moale, făcându-l moale. cu cea mai mare permeabilitate disponibilă în prezent, depășind cu mult permaloies obișnuite (μᵢ de aproximativ 10.000–30.000). Această proprietate îi permite să obțină un răspuns de flux extrem de ridicat chiar și în câmpuri magnetice foarte slabe.

Coercivitate și pierderi de histerezis extrem de scăzute
Datorită purității sale ridicate și texturii cristaline optimizate, Supermalloy prezintă o coercivitate extrem de scăzută (Hc mai mică sau egală cu 1,2 A/m), rezultând o zonă minimă a buclei de histerezis și pierderi de histerezis semnificativ mai mici în comparație cu permaloy-urile obișnuite. În câmpurile magnetice alternative, demonstrează o performanță excelentă la pierderea miezului, făcându-l deosebit de potrivit pentru aplicații cu cerințe stricte privind fidelitatea și eficiența semnalului, cum ar fi transformatoarele de impulsuri, amplificatoarele magnetice și transformatoarele de curent de semnal slab-. Comparativ cu permalloy-urile obișnuite, Supermalloy poate funcționa stabil în condiții în care frecvența și durata pulsului sunt de trei ori mai mari.

Rezistivitate mai mare și control al pierderii curenților turbionari
Rezistivitatea Supermalloy este de aproximativ 0,60 μΩ·m (60 μΩ·cm), semnificativ mai mare decât cea a permalloy-urilor obișnuite (aproximativ 45–55 μΩ·cm). Adăugarea de molibden mărește eficient rezistivitatea aliajului, reduce pierderile de curenți turbionari și permite o eficiență superioară a miezului în aplicații cu frecvență medie- și înaltă-. Această caracteristică îl face potrivit pentru scenarii cu cerințe stricte privind eficiența și creșterea temperaturii, cum ar fi transformatoare de frecvență înaltă-, sisteme radar și surse de alimentare pentru aviație (400 Hz).

Proprietăți bune de prelucrare și formare
Supermalloy prezintă o lucrabilitate excelentă la cald și la rece, permițându-i să fie rulat în benzi extrem de subțiri (cu grosimi sub 0,05 mm), precum și benzi, bare și fire în diferite forme. Ductilitatea sa o depășește pe cea a majorității materialelor magnetice din ferită moale fragile, făcându-l potrivit pentru fabricarea de miezuri laminate complexe, scuturi magnetice și piese ștanțate cu precizie. Recoacere finală optimizează proprietățile magnetice prin eliminarea tensiunilor de prelucrare, restabilirea permeabilității și reducerea coercității. Prelucrarea convențională (strunjire, frezare, găurire, șlefuire) poate fi folosită, dar finisarea finală este recomandată folosind șlefuire sau prelucrare prin descărcare electrică (EDM).
Specificatii tehnice
Compoziție chimică
|
Element |
Cerințe standard |
Note |
|
Ni |
79.0 - 81.0% |
Elemente de bază care determină permeabilitatea magnetică ridicată și anizotropia cristalină magnetică scăzută |
|
lu |
4.8 - 5.2% |
Creșteți rezistivitatea, suprimați transformarea-de ordonare pe interval lung a Ni₃Fe și simplificați tratamentul termic |
|
Fe |
Cantitatea rămasă (14–16%) |
Elemente de matrice care oferă densitate de flux și cost{0}}eficiență |
|
Mn |
Mai mic sau egal cu 0,50% |
Control strict pentru a asigura proprietăți magnetice și puritate |
|
Si |
Mai mic sau egal cu 0,35% |
Dezoxidant, strict controlat |
|
C |
Mai mic sau egal cu 0,02% |
Control strict pentru a preveni precipitarea carburilor de la deteriorarea proprietăților magnetice |
Proprietăți fizice
|
Proprietate |
Valoare/Interval |
Condiții de testare |
|
Densitate |
≈ 8,70 g/cm³ |
Temperatura camerei (20 grade) |
|
Temperatura Curie |
≈ 400 de grade |
- |
|
Densitatea fluxului magnetic de saturație (Bs) |
≈ 0.78 T |
Temperatura camerei |
|
Forța coercitivă (Hc) |
Mai mic sau egal cu 1,2 A/m |
Stare recoaptă |
|
Permeabilitatea inițială (μᵢ) |
50,000 – 150,000 |
Stare recoaptă |
|
Permeabilitate maximă (μₘₐₓ) |
600,000 – 1,200,000 |
Stare recoaptă |
|
Rezistivitate |
≈ 0.60 μΩ·m |
Temperatura camerei |
|
Modulul elastic (modulul Young) |
≈ 200 GPa |
Temperatura camerei |
Proprietăți mecanice (condiție recoaptă, valori tipice)
|
Proprietate |
Valoare tipică |
Caietul de sarcini |
|
Rezistență la tracțiune |
≈ 550 MPa |
Aliaj ASTM A753 4 |
|
Nivelul de randament (0,2% compensare) |
≈ 340 MPa |
ASTM A753 |
|
Elongaţie |
Mai mare sau egal cu 40% |
- |
|
Duritate |
≈ 80–95 HRB |
- |
Proprietăți magnetice (condiție de recoacere, valori tipice)
|
Performanţă |
Număr |
Condiții de testare |
|
Permeabilitatea inițială (μᵢ) |
50,000 – 150,000 |
Stare recoaptă, câmp magnetic slab |
|
Permeabilitate maximă (μₘₐₓ) |
600,000 – 1,200,000 |
Stare recoaptă |
|
Densitatea fluxului magnetic de saturație (Bs) |
≈ 0.78 T |
Temperatura camerei |
|
Forța coercitivă (Hc) |
Mai mic sau egal cu 1,2 A/m |
Stare recoaptă |
Performanță la{0}}înaltă temperatură
Temperatura Curie a lui Supermalloy este de aproximativ 400 de grade. În intervalul de temperatură de la temperatura camerei până la 100 de grade, permeabilitatea sa se modifică puțin cu temperatura, ceea ce îl face potrivit pentru instrumente de precizie și medii de detectare a câmpului magnetic slab. Cu toate acestea, rețineți că, în condiții de funcționare continuă peste 100 de grade , permeabilitatea va prezenta o atenuare semnificativă și nu este potrivită pentru aplicații magnetice la-înaltă temperatură.
Proprietăți antioxidante:
Supermalloy prezintă proprietăți antioxidante bune în mediile atmosferice normale. Când este expus la medii umede sau corozive pentru o perioadă lungă de timp, se recomandă tratamentul de prevenire a ruginii sau protecția acoperirii suprafeței.
Stabilitate organizațională:
Prin optimizarea tratamentului termic (coacerea cu hidrogen la 1300 de grade urmată de răcire controlată de la 600 la 300 de grade), structura granulelor Supermalloy poate fi controlată cu precizie pentru a asigura proprietăți magnetice consistente. Procesul de tratament termic afectează direct performanța magnetică finală și trebuie controlat strict.
Media aplicabile:
1. Mediul atmosferic convențional
2. Mediu izolator electric
3. Ulei pentru instrumente de precizie
4. Mediu cu gaz uscat
Notă: Supermalloy este un aliaj metal magnetic moale și nu este potrivit pentru medii lichide corozive, cum ar fi acizii puternici și alcalii puternici. Tratamentul de prevenire a ruginii este recomandat atunci când este expus în medii umede pentru o perioadă lungă de timp.
Supermalloy este conceput special pentru aplicații care necesită permeabilitate magnetică extrem de ridicată, detectarea semnalului slab și sensibilitate ridicată. Se recomanda pentru urmatoarele domenii:
Câmpuri de aplicare
-
Ecranare magnetică de-sensibilitate ridicată: ecranare magnetică pentru instrumente de precizie, microscoape electronice, senzori cuantici, magneți RMN și camere de măsurare a câmpului magnetic slab. Permeabilitatea sa inițială extrem de ridicată permite o ecranare eficientă a interferențelor câmpului magnetic extern chiar și la câmpuri magnetice foarte slabe (niveluri geomagnetice).
-
Transformatoare de impulsuri și semnal: transformatoare de impulsuri, transformatoare de bandă largă, transformatoare de izolare, transformatoare audio de înaltă{0}}fidelitate și transformatoare de curent. Permeabilitatea sa magnetică extrem de ridicată și pierderea de histerezis ultra-scăzută permit transmiterea semnalului de înaltă-fidelitate.
-
Amplificatoare și modulatoare magnetice: amplificatoare magnetice ultra-sensibile, modulatoare magnetice, senzori de curent continuu (DCCT) și miezuri de senzori Fluxgate. Coercivitate scăzută și caracteristicile de pierdere redusă facilitează amplificarea și detectarea semnalelor slabe.
-
Traductoare de precizie și instrumente de măsurare: traductoare de curent și tensiune de precizie, punți standard și contoare de putere de precizie. Permeabilitatea sa inițială extrem de ridicată asigură un răspuns liniar la densități scăzute de flux.
-
Cercetare științifică și instrumente de precizie: ecranare magnetică pentru detectoare de particule, ceasuri atomice, dispozitive de interferență cuantică supraconductoare (SQUID), circuite magnetice spectrometre și balanțe electromagnetice.
-
Telecomunicații și inginerie radio: inductoare de-filtru de înaltă frecvență, transformatoare de potrivire în bandă largă, transformatoare de comunicație purtător și transformatoare de linie telefonică.
-
Echipament medical: ecranare magnetică pentru măsurători biomagnetice, ecranare magnetocardiografie (MCG) și ecranare magnetoencefalografie (MEG).
Livrare și personalizare
Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți materiale Supermalloy care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dumneavoastră.
|
Formă |
![]() Foaie/Placă
|
![]() Bar/Tijă
|
![]() Conducta / Tub
|
![]() Bobina de bandă/foaie
|
![]() Sârmă/Sârmă
|
|---|---|---|---|---|---|
|
Gama convențională |
Grosimea: 0.5 - 100 mm |
Diametru Φ6-500mm |
Diametrul exterior Φ10-300mm |
Grosime: 0,1 – 3,0 mm |
Diametru Φ0.5-10mm |
|
Capacitate de personalizare |
Plăci speciale de rulare groase/subțiri, ultra-largi; tratament special de suprafață, tăiere cu lungime fixă- |
Bare forjate de dimensiuni mari-(până la Φ800 mm), bare cu formă-specială și diferite condiții de tratament termic |
Țevi cu pereți-grosi-de diametru mare, compoziție de aliaj special; Prelucrarea capătului țevii (teșire, lungime fixă) |
Condiții de duritate diferite, tratamente termice speciale (tratament de stabilizare, control al granulelor), suprafețe spălate cu acid-, lustruire electrolitică, acoperiri sau filme speciale de protecție |
Tratament special de suprafață, desen de precizie |
De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.
Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de încredere pentru materialele dumneavoastră în China.

Producție integrată pe verticală
Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Control strict al calității în fiecare etapă
Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Livrare de încredere și ambalare de export
10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Validarea eșantionului înainte de producția în masă
Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.
FAQ
Î: Care sunt principalele avantaje ale Supermalloy?
Î: Ce fel de tratament termic necesită Supermalloy?
Î: Care este temperatura maximă de funcționare?
Î: Care este diferența dintre Supermalloy și Permalloy obișnuit?
Tag-uri populare: supermalloy, China supermalloy producători, furnizori, fabrică









