Caracteristicile produselor

Rezistență excelentă-la impact la temperatură scăzută (avantajul principal)
Avantajul principal al ASTM A333 constă în rezistența sa excelentă la-temperatură scăzută la impact. Această specificație impune testarea de impact Charpy V-notch a materialului la temperaturi scăzute specificate, asigurând o rezistență suficientă la rupere fragilă în condiții de funcționare la temperaturi scăzute-. Gradul 6 are o energie de impact medie mai mare sau egală cu 18 J și o valoare unică minimă mai mare sau egală cu 13 J la -46 de grade , reducând efectiv riscul de rupere fragilă a materialelor la temperaturi scăzute și asigurând siguranța și fiabilitatea conductelor în timpul serviciului la temperaturi scăzute.

Performanță bună la sudare
Designul cu emisii scăzute de carbon echivalent al ASTM A333 asigură o bună sudabilitate cu un proces de sudare matur, făcându-l potrivit pentru instalare pe-la scară largă pe șantier. La sudarea oțelului la temperatură joasă-, este necesar un control strict al aportului de căldură pentru a preveni scăderea tenacității zonei-afectate de căldură. În general, preîncălzirea nu este necesară înainte de sudare (cu excepția țevilor cu pereți groși sau în medii cu temperatură scăzută), iar tratamentul termic post-sudare la 600-650 de grade poate fi efectuat opțional după sudare pentru a reduce tensiunile reziduale.

Prelucrabilitate bună
Poate suferi diferite procese de formare, cum ar fi îndoirea la cald, îndoirea la rece și forjarea, făcându-l potrivit pentru fabricarea fitingurilor pentru țevi precum coturi, teuri și reductoare. De asemenea, poate fi prelucrat folosind metode convenționale de prelucrare. De remarcat faptul că gradele 3 (3,5% Ni) și 8 (9% Ni), datorită conținutului lor mai mare de nichel, au o tendință puțin mai mare de întărire prin muncă comparativ cu gradul 6.

Tehnologie matură și fiabilitate-pe termen lung
Prezintă o bună stabilitate organizațională în timpul-serviciului pe termen lung, în intervalele respective de temperatură aplicabile (Grada 6 Mai mică sau egală cu -46 grade/Grada 3 Mai mică sau egală cu -101 grade/Grada 8 Mai mică sau egală cu -196 grade ). Livrat în stare normalizată sau normalizată plus temperat, atinge o microstructură uniformă și fină, asigurând stabilitate organizațională și fiabilitate în condiții de funcționare la temperaturi scăzute.
Specificatii tehnice
Compoziție chimică (ASTM A333 / ASME SA333)
|
Element |
Clasa 1 |
Clasa 3 |
Clasa 4 |
Clasa 6 |
Clasa 7 |
Clasa a 8-a |
Clasa a 9-a |
Nota |
|
C |
Mai mic sau egal cu 0,30% |
Mai mic sau egal cu 0,19% |
Mai mic sau egal cu 0,12% |
Mai mic sau egal cu 0,30% |
Mai mic sau egal cu 0,19% |
Mai mic sau egal cu 0,13% |
Mai mic sau egal cu 0,20% |
Asigurați duritatea și sudarea la temperatură scăzută- |
|
Mn |
0.40-1.06% |
0.31-0.64% |
0.50-1.05% |
0.29-1.06% |
Mai mic sau egal cu 0,90% |
Mai mic sau egal cu 0,90% |
0.40-1.06% |
Consolidarea soluției solide, îmbunătățirea rezistenței |
|
P |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Elemente nocive, strict controlate |
|
S |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Mai mic sau egal cu 0,035% |
Elemente nocive, strict controlate |
|
Si |
0.10-0.35% |
0.13-0.32% |
0.18-0.37% |
Mai mare sau egal cu 0,10% |
0.13-0.32% |
0.13-0.32% |
0.13-0.32% |
Dezoxidant |
|
Ni |
- |
3.18-3.82% |
0.47-0.98% |
- |
2.03-2.57% |
8.40-9.60% |
1.60-2.24% |
Elemente de tenacitate la temperatură joasă- |
|
Cr |
- |
- |
0.44-1.01% |
- |
- |
- |
- |
Îmbunătățiți întăribilitatea |
|
Cu |
- |
- |
0.40-0.70% |
- |
- |
- |
- |
Îmbunătățiți rezistența la coroziune |
|
lu |
- |
- |
0.40-0.75% |
- |
- |
- |
- |
Îmbunătățiți rezistența la-temperatură ridicată |
|
Fe |
Cantitatea rămasă |
Cantitatea rămasă |
Cantitatea rămasă |
Cantitatea rămasă |
Cantitatea rămasă |
Cantitatea rămasă |
Cantitatea rămasă |
Element de matrice |
Proprietăți fizice
|
Performanţă |
Valoare numerică/Interval |
Condiții de testare |
|
Densitate |
≈ 7,85 g/cm³ |
Temperatura camerei (20 grade) |
|
Punct de topire |
≈ 1420-1460 grade |
- |
|
Modulul elastic |
≈ 200 GPa |
Temperatura camerei |
|
Conductivitate termică |
≈ 50 W/(m·K) |
Temperatura camerei |
|
Coeficient de dilatare termică (20-100 grade) |
≈ 11.7 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Raportul lui Poisson |
≈ 0.28 |
Temperatura camerei |
|
Magnetism |
Feromagnetic |
Oțel carbon/oțel slab-aliat, care este magnetic |
Proprietăți mecanice (valoare tipică, ASTM A333)
|
Performanţă |
Clasa 1 |
Clasa 3 |
Clasa 4 |
Clasa 6 |
Clasa 7 |
Clasa a 8-a |
Clasa a 9-a |
Caietul de sarcini |
|
Rezistență la tracțiune |
Mai mare sau egal cu 380 MPa |
Mai mare sau egal cu 450 MPa |
Mai mare sau egal cu 415 MPa |
Mai mare sau egal cu 415 MPa |
Mai mare sau egal cu 450 MPa |
Mai mare sau egal cu 690 MPa |
Mai mare sau egal cu 435 MPa |
ASTM A333 |
|
Rezistenta la curgere |
Mai mare sau egal cu 205 MPa |
Mai mare sau egal cu 240 MPa |
Mai mare sau egal cu 240 MPa |
Mai mare sau egal cu 240 MPa |
Mai mare sau egal cu 205 MPa |
Mai mare sau egal cu 515 MPa |
Mai mare sau egal cu 315 MPa |
ASTM A333 |
|
Elongaţie |
Mai mare sau egal cu 35% |
Mai mare sau egal cu 30% |
Mai mare sau egal cu 30% |
Mai mare sau egal cu 30% |
Mai mare sau egal cu 30% |
Mai mare sau egal cu 22% |
Mai mare sau egal cu 28% |
ASTM A333 |
|
Temperatura testului de impact |
-46 de grade |
-101 grade |
-46 de grade |
-46 de grade |
-73 de grade |
-196 de grade |
-73 de grade |
ASTM A333 |
|
Rezistența la impact (valoare medie) |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 18J |
ASTM A333 |
Notă: Notă: Gradul 6 este cel mai utilizat grad în standardul ASTM A333, oferind un echilibru excelent între rezistență, sudabilitate, duritate la temperatură scăzută și cost, potrivit pentru condiții de funcționare la temperatură scăzută de până la -46 de grade . Gradul 3 (3,5% Ni) este aplicabil pentru -101 grade, iar gradul 8 (9% Ni) pentru -196 grade.
Performanța impactului la-temperatură scăzută (indicator principal)
|
Nota |
Temperatura minima de functionare |
Temperatura testului de impact |
Energia de impact minimă (valoare medie) |
Energia de impact minimă (valoare unică) |
Aplicații tipice |
|
Clasa 1 |
-46 de grade |
-46 de grade |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 13J |
Condiții generale de temperatură joasă- |
|
Clasa 3 |
-101 grade |
-101 grade |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 13J |
GNL, unitate de separare a aerului |
|
Clasa 4 |
-46 de grade |
-46 de grade |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 13J |
Mediu cu-temperatura scăzută-sulf |
|
Clasa 6 |
-46 de grade |
-46 de grade |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 13J |
Cel mai frecvent utilizat, preferat pentru -condiții de temperatură scăzută de 46 de grade |
|
Clasa 7 |
-73 de grade |
-73 de grade |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 13J |
Cerințe de temperatură mai scăzute |
|
Clasa a 8-a |
-196 de grade |
-196 de grade |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 13J |
Rezervoare de stocare GNL, conducte de azot lichid/oxigen lichid |
|
Clasa a 9-a |
-73 de grade |
-73 de grade |
Mai mare sau egal cu 18J |
Mai mare sau egal cu 13J |
Echipamente petrochimice criogenice adânci |
Sistem de tratament termic
Normalizarea
Încălziți la 845-925 de grade, țineți apăsat timp suficient, apoi răciți la aer. Acest lucru are ca rezultat o microstructură uniformă și cu granulație-fină, îmbunătățind rezistența la temperaturi scăzute. Temperatura de normalizare pentru gradul 8 este de obicei 845-900 de grade, puțin mai mare decât alte clase.
Normalizare + temperare (recomandat pentru clasa 8)
După normalizare, încălziți la 565-650 de grade pentru temperare, apoi răciți cu aer. Acest lucru elimină tensiunile de normalizare și optimizează în continuare rezistența la temperaturi scăzute.
Recoacere completă (Opțional)
Se încălzește la 815-870 de grade, se menține la temperatură, apoi se răcește cuptorul la aproximativ 650 de grade, urmată de răcirea cu aer la temperatura camerei. Folosit pentru a elimina tensiunile de lucru la rece sau pentru a îmbunătăți formabilitatea de prelucrare la rece.
Tratament termic post-sudare (PWHT, selectat pe baza grosimii peretelui și a condițiilor de operare)
Se încălzește la 600-650 de grade, se menține la temperatură, apoi se răcește încet pentru a elimina tensiunile reziduale de sudură.
Media aplicabile
Gaze naturale lichefiate (GNL)
Terminale de recepție a GNL, conducte-de temperatură scăzută ale instalațiilor de lichefiere (mai mică sau egală cu -162 de grade)
Unitate de separare a aerului
oxigen lichid, azot lichid, conducte de argon lichid și conducte de cutie rece
Lichide-la temperatură scăzută
Transportul de medii la temperatură joasă-cum ar fi etilena lichidă, amoniacul lichid și hidrogenul lichid
Criogenie profundă petrochimică
Separarea criogenică profundă a plantelor de etilenă, conducte de proces cu temperatură joasă{0}
Rezervoare de stocare cu temperatură joasă-
Conducte pentru rezervoare de stocare GNL, rezervoare sferice cu temperatură joasă{0}
Nota:Fiecare grad de ASTM A333 are limite de temperatură minime aplicabile diferite. Gradul 6 este potrivit pentru temperaturi peste -46 grade , gradul 3 pentru temperaturi peste -101 grade și gradul 8 pentru peste -196 grade . La selectarea materialelor, clasa potrivită trebuie aleasă pe baza temperaturii minime de proiectare. Nu se aplică în condiții de temperatură ridicată (peste 350 de grade) și medii puternic corozive, cum ar fi acizii puternic oxidanți.
ASTM A333 este potrivit pentru servicii la temperaturi scăzute, de la -46 la -196 de grade și este recomandat pentru utilizare în următoarele zone:
Câmpuri de aplicare
-
Terminale de recepție a GNL și instalații de lichefiere (aplicații de bază, gradul 3 / gradul 8)
● Conducte de descărcare GNL, conducte de vapori (BOG).
● Conducte de transport GNL (mai mică sau egală cu -162 grade)
● Sistemul de conducte de însoțire a rezervorului de GNL -
Separarea aerului și gazele industriale (aplicații de bază, gradul 6 / gradul 3)
● Sisteme de conducte pentru oxigen lichid, azot lichid și argon lichid (-183 grade ~ -196 grade)
● Sisteme de conducte Cold Box pentru unități de separare a aerului
● Conducte cu temperatură joasă-pentru echipamentele industriale de separare a gazelor -
Criogenie petrochimică profundă (aplicații de bază, gradul 6 / gradul 7 / gradul 9)
● Conducte de separare criogenică adâncă pentru unitățile de cracare cu etilenă (-100 grade ~ -160 grade)
● Conducte de transport la- joasă temperatură pentru propilenă și butadienă
● Conducte de proces de spălare cu metanol la temperatură joasă-rectisol -
Depozitarea și transportul la temperatură scăzută{0}
● Sistem de conducte pentru rezervoarele de stocare a lichidelor cu temperatură joasă-
● Sistem de conducte de umplere pentru camioanele cu cisternă cu temperatură joasă-
● Conducte pentru navele de transport de gaz lichefiat -
Fitinguri pentru țevi pentru{0}}joasă temperatură
● Coturi, teuri, reductoare pentru temperatură joasă-
● Fitinguri pentru țevi forjate la temperatură joasă-, flanșe
Livrare și personalizare
Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți țevi din oțel fără sudură ASTM A333 la temperatură joasă-care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dvs.
Forme de materiale personalizabile
Susținem producerea diferitelor forme de bază și speciale conform desenelor sau specificațiilor.
|
Formă |
![]() Conductă de oțel fără sudură laminată la cald-
|
![]() Conductă de oțel fără sudură trasă la rece{0}
|
![]() Conductă cu pereți gros-de diametru{{1} mare
|
|---|---|---|---|
|
Gama convențională |
Diametru: 60.3 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 3 - 150 mm |
Diametrul exterior: 10.3 - 114.3 mm; Grosimea peretelui: 1 - 15 mm |
Diametrul exterior: 219 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 20 - 150 mm |
|
Capacitate de personalizare |
Tăiere cu lungime fixă-, prelucrare teșită, filete la capătul țevii, stare normalizată/recoace |
Control de precizie a dimensiunilor, recoacere strălucitoare, tăiere cu lungime fixă- |
Expansiunea la cald a tuburilor, tăiere cu lungime fixă-, prelucrare teșită |
De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.
Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de încredere pentru materialele dumneavoastră în China.

Producție integrată pe verticală
Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Control strict al calității în fiecare etapă
Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Livrare de încredere și ambalare de export
10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Validarea eșantionului înainte de producția în masă
Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.
FAQ
Î: Care sunt principalele avantaje ale ASTM A333 grad 6?
Î: Care este diferența dintre ASTM A333 gradul 6 și ASTM A106 gradul B? Cum să alegi între ele?
Î: Cum să selectați clasele utilizate în mod obișnuit ale ASTM A333?
Î: Care este temperatura minimă de serviciu pentru ASTM A333 Grad 6?
Î: Care este performanța de sudare a ASTM A333 grad 6?
Î: Care este rezistența la coroziune a ASTM A333 gradul 6?
Tag-uri populare: astm a333, China astm a333 producători, furnizori, fabrică







