Caracteristicile produselor

Rezistență bună la-temperatură ridicată și rezistență la fluaj (avantajul principal)
Avantajul principal al ASTM A335 P11 constă în rezistența excelentă la temperatură ridicată și rezistența la fluaj. Datorită adăugării a 0,5% molibden (Mo), P11 prezintă o rezistență la rupere la fluaj la temperatură înaltă-în comparație cu oțelurile carbon obișnuite (cum ar fi A106 Gr.B) în intervalul de temperatură de 450-550 de grade . În condiții de 500 de grade, tensiunea admisă a P11 este de aproximativ 1,5 până la 2 ori mai mare decât cea a oțelului carbon, permițându-i să reziste în mod eficient la deformarea plastică lentă (fluaj) a materialelor sub temperatură și presiune ridicată, asigurând siguranța și fiabilitatea conductelor în timpul serviciului pe termen lung la temperatură înaltă. Cu o rezistență minimă la tracțiune de 415 MPa și o limită de curgere minimă de 205 MPa, se încadrează în nivelul standard de performanță al seriei A335 și oferă avantaje semnificative în ceea ce privește rentabilitatea.

Performanță excelentă de sudare și adaptabilitate la tratament termic
ASTM A335 P11 prezintă performanțe excelente de sudare, care este un motiv cheie pentru adoptarea sa pe scară largă în industria energetică și petrochimică. Datorită conținutului moderat de aliaj și echivalentului de carbon (CE), P11 are o tendință mai mică de întărire în zona afectată de căldură (HAZ) a sudurilor. Necesită temperaturi moderate de preîncălzire înainte de sudare (de obicei 150-250 de grade ), ceea ce îl face ușor de utilizat-pentru operațiunile de sudare-la fața locului. Procesul său de sudare este bine-consacrat, sudorii consideră că este de dificultate moderată, potrivit pentru instalare-la scară mare-la șantier. Tratamentul termic post-sudare (PWHT) este necesar după sudare, implicând încălzirea la 690-760 de grade, menținerea la temperatură și apoi răcirea lentă pentru a elimina tensiunile reziduale de sudură și pentru a înmuia zona afectată de căldură.

Bună prelucrabilitate și formabilitate
ASTM A335 P11 prezintă proprietăți bune de lucru la rece și la cald, permițând diferite procese de formare, cum ar fi îndoirea la cald, îndoirea la rece și forjarea. Conținutul său moderat de aliaj oferă o formabilitate excelentă în timpul îndoirii la rece, făcându-l potrivit pentru fabricarea fitingurilor pentru țevi precum coturi, teuri și reductoare. Prelucrabilitatea sa este comparabilă cu cea a lui P1, permițând prelucrarea prin metode convenționale de prelucrare.

Un raport cost{0}}performanță excelent și o performanță globală echilibrată (distins de poziționarea P1/P22)
ASTM A335 P11 este cea mai echilibrată calitate din seria de oțeluri aliate cu crom-molibden. În comparație cu P1 (0,5Cr-0,5Mo), P11 are un conținut mai mare de crom (1,25% față de 0,5%), oferind rezistență superioară la oxidare și rezistență la temperatură-înaltă. În comparație cu P22 (2,25Cr-1Mo), P11 are un conținut mai mic de aliaj, rezultând o sudabilitate mai bună și costuri mai mici. Pentru aplicații cu temperaturi de funcționare mai mici sau egale cu 550 de grade , P11 este cea mai rentabilă calitate de oțel cu crom-molibden și cea mai utilizată țeavă de oțel crom-molibden în centralele electrice și industriile de rafinare din întreaga lume.

Stabilitate organizațională bună și fiabilitatea serviciului{0}}pe termen lung
ASTM A335 P11 prezintă o bună stabilitate organizatorică atunci când este în serviciu pe termen lung-la temperaturi mai mici sau egale cu 550 de grade . Designul său de compoziție de 1,25% Cr-0,5% Mo îmbunătățește eficient rezistența la fluaj-la temperatură ridicată a materialului și rezistența la oxidare, inhibă în același timp sferoidizarea perlitei și îngroșarea și agregarea carburilor, asigurând o rată scăzută de degradare a proprietăților mecanice în timpul serviciului prelungit la temperatură înaltă. După tratarea termică normalizare plus revenire (N+T), P11 obține o microstructură uniformă și fină ferită + perlită, garantând stabilitate organizațională și fiabilitate în condiții de funcționare la temperaturi ridicate.
Specificatii tehnice
Compoziție chimică (ASTM A335 / ASME SA335)
|
Element |
Cerințe standard |
Nota |
|
C |
0.05 - 0.15% |
Designul cu-carbon scăzut asigură sudabilitate și duritate |
|
Mn |
0.30 - 0.60% |
Consolidarea soluției solide, îmbunătățirea rezistenței |
|
P |
Mai mic sau egal cu 0,025% |
Elemente nocive, strict controlate |
|
S |
Mai mic sau egal cu 0,025% |
Elemente nocive, strict controlate |
|
Si |
0.15 - 0.35% |
Dezoxidant, îmbunătățește-rezistența la oxidare la temperaturi ridicate |
|
Cr |
1.00 - 1.50% |
Elemente de bază care asigură o rezistență excelentă la-oxidare și la coroziune la temperaturi ridicate |
|
Lu |
0.44 - 0.65% |
Elemente de bază pentru a îmbunătăți-rezistența la rupere la fluaj la temperatură înaltă |
|
Fe |
Cantitatea rămasă (≈ 97%) |
Element de matrice |
Proprietăți fizice
|
Performanţă |
Valoare numerică/Interval |
Condiții de testare |
|
Densitate |
≈ 7,85 g/cm³ |
Temperatura camerei (20 grade) |
|
Punct de topire |
≈ 1390-1440 grade |
- |
|
Rezistenta electrica |
≈ 0.32 μΩ·m |
Temperatura camerei |
|
Conductivitate termică |
≈ 40 W/(m·K) |
Temperatura camerei |
|
Coeficientul de dilatare termică (20-100 grade) |
≈ 11.8 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Modulul elastic (modulul Young) |
≈ 200 GPa |
Temperatura camerei |
|
Raportul lui Poisson |
≈ 0.28 |
Temperatura camerei |
|
Magnetism |
Feromagnetic |
Structura de ferită, care este magnetică |
Proprietăți mecanice (normalizate + temperate, valori tipice, ASTM A335)
|
Performanţă |
Valoare tipică |
Standarde de implementare |
|
Rezistență la tracțiune |
Mai mare sau egal cu 415 MPa |
ASTM A335 |
|
Nivelul de randament (0,2% compensare) |
Mai mare sau egal cu 205 MPa |
ASTM A335 |
|
Alungire (lungimea ecartamentului 2in/50mm) |
Mai mare sau egal cu 30% |
ASTM A335 |
|
Duritate |
Mai mic sau egal cu 217 HB (valoare tipică) |
- |
Notă: Nivelul de rezistență al lui P11 este un grad standard în seria de oțel cu crom-molibden ASTM A335. Avantajul său constă în combinația echilibrată a proprietăților cuprinzătoare bune (rezistență, sudabilitate, rezistență la oxidare, cost) mai degrabă decât urmărirea celei mai mari rezistențe sau a celei mai mari rezistențe la oxidare. Pentru grade de temperatură mai ridicate, se recomandă să selectați P22 sau P91.
Performanță la{0}}înaltă temperatură
ASTM A335 P11 menține niveluri bune de rezistență la temperaturi ridicate și este potrivit pentru condițiile de funcționare cu temperatură înaltă-pe termen lung, de până la 550 de grade:
|
Temperatură |
Rezistenta la tractiune (MPa, aproximativ) |
Rata de păstrare a performanței |
|
Temperatura camerei (20 grade) |
Mai mare sau egal cu 415 |
100% |
|
400 de grade |
≈ 380 |
Mai mare sau egal cu 92% |
|
500 de grade |
≈ 340 |
Mai mare sau egal cu 82% |
|
550 de grade |
≈ 300 |
Mai mare sau egal cu 72% |
Stabilitate termică pe termen lung și stabilitate microstructurală:
ASTM A335 P11 prezintă o bună stabilitate microstructurală în timpul utilizării pe termen lung la temperaturi mai mici sau egale cu 550 de grade . Adăugarea a 1,25% Cr-0,5% Mo îmbunătățește eficient rezistența la temperatură ridicată-și rezistența la oxidare. Cu toate acestea, stabilitatea microstructurală scade și rezistența la fluaj scade semnificativ atunci când este utilizată pentru servicii pe termen lung, peste 580 de grade; prin urmare, nu este recomandat pentru servicii pe termen lung peste 580 de grade. Pentru grade mai mari de temperatură, se recomandă P22 sau P91.
Sistem de tratament termic
Performanța finală a ASTM A335 P11 depinde în mare măsură de regimul de tratament termic, cu specificații comune după cum urmează:
1. Tratament de normalizare (normalizare)
Se încălzește la 900-955 de grade, se menține timp suficient (aproximativ 1 oră pe inch de grosime a peretelui), apoi se răcește cu aer. Rezultă o microstructură uniformă de ferită fină + perlită, pregătindu-l pentru revenirea ulterioară.
2. Tratament de revenire(Călirea)
Se încălzește la 690-760 de grade, se menține timp suficient, apoi se răcește la aer. Acest lucru elimină tensiunile induse de normalizare, optimizează duritatea și ductilitatea și atinge proprietățile finale de serviciu.
3. Recoacere completă (Opțional)
Se încălzește la 840-890 de grade, se menține, apoi se răcește cuptorul la aproximativ 650 de grade, urmată de răcirea cu aer la temperatura camerei. Folosit pentru a elimina stresul de lucru la rece sau pentru a îmbunătăți formabilitatea de lucru la rece.
Atenție: tratamentul termic post-sudare (PWHT) trebuie efectuat după sudare. Implică încălzire la690-760 grade , menținerea la temperatură și apoi răcirea lentă pentru a elimina tensiunile reziduale de sudură și pentru a înmuia zona afectată de căldură-.
Temperatura și timpul de tratament termic trebuie controlate cu strictețe pentru a evita îngroșarea cerealelor sau fluctuațiile de performanță.
Pentru tuburile cu pereți-subțiri sau tuburile cu diametru-mic, timpul de izolare poate fi scurtat în mod corespunzător.
Media aplicabile
Abur la{0}}înaltă temperatură:
Conductele principale de abur (mai puțin sau egală cu 550 de grade) ale centralelor electrice, colectoarelor cazanelor, tuburilor de supraîncălzire și tuburilor de reîncălzire
Medii de rafinare a petrolului:
Conducte de proces-înalte, cum ar fi distilarea atmosferică și în vid, cracarea catalitică și hidrotratarea.
Gaz de proces-înaltă presiune:
Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune pentru echipamente chimice, cum ar fi sinteza amoniacului, metanol și îngrășăminte chimice.
Apa calda:
Rețea termică, sistem de încălzire.
Ulei de transfer termic și purtători termici:
Conducte pentru sisteme de transfer chimic de căldură
Notă: ASTM A335 P11 nu este potrivit pentru medii puternic corozive, cum ar fi acizii oxidanți puternici și clorurile de-înaltă temperatură, cu-concentrație mare. Limita sa superioară pentru rezistența la oxidare este de aproximativ 550-570 de grade; P22 sau P91 este recomandat peste această temperatură. În mediile-înalte care conțin hidrogen, riscul de coroziune a hidrogenului trebuie evaluat.
ASTM A335 P11 este potrivit pentru condiții de-înaltă temperatură și presiune înaltă-, cuprinse între 450 și 550 de grade . Este cel mai echilibrat și aplicat pe scară largă din seria oțelului crom-molibden, recomandat pentru utilizare în următoarele domenii:
Câmpuri de aplicare
-
Generarea de energie pe bază de combustibili fosili (aplicație de bază)
● Conducta principală de abur a centralelor electrice subcritice (mai mică sau egală cu 550 de grade)
● Tambur cazan, tambur supraîncălzitor
● Conducte de abur cu temperatură ridicată-, conducte de alimentare cu apă
● Sistem de tuburi de suprafata de incalzire a cazanului -
Inginerie petrochimică (aplicații de bază)
● Conducte-de temperatură ridicată ale unității de distilare atmosferică și în vid dintr-o rafinărie
● Conducte de procesare la temperatură înaltă{0}de unități aromatice
● Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune în unitățile de hidrotratare
● Tuburi de procesare a unității de cocsare întârziate -
Industria chimică și a îngrășămintelor
● Conducte de proces-înalte pentru instalațiile de sinteză a amoniacului
● Conducta de gaz de conversie a fabricii de metanol
● Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune în fabricile de îngrășăminte chimice -
Termo-energie combinată și încălzire centrală
● Conducta de abur-înaltă a unei centrale termice
● Încălzire centralizată urbană-conductă de apă caldă la temperatură înaltă -
Fitinguri pentru țevi de-înaltă temperatură și{1}}înaltă presiune
● Coturi, teuri și reductoare de temperatură-înaltă
● Fitinguri forjate, flanse
Livrare și personalizare
Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți țevi din oțel aliat ASTM A335 P11 care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dumneavoastră.
Forme de materiale personalizabile
Susținem producerea diferitelor forme de bază și speciale conform desenelor sau specificațiilor.
|
Formă |
![]() Țeavă de oțel fără sudură
|
![]() Țeavă cu pereți-grosi{0}}de diametru mare
|
![]() Teava de otel aliat
|
|---|---|---|---|
|
Gama convențională |
Diametrul exterior: 10.3 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 1 - 150 mm |
Diametrul exterior: 219 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 20 - 150 mm |
Diametrul exterior: 10.3 - 610 mm; Grosimea peretelui: 1 - 50 mm |
|
Capacitate de personalizare |
Tuburi fără sudură-laminate la cald/-trase la rece, tăiere cu lungime-fixă, prelucrare teșită, filete la capătul țevii, condiții speciale de tratament termic (normalizare + revenire / recoacere) |
Expansiune la cald, tăiere cu lungime fixă-, prelucrare teșită, condiții speciale de tratament termic |
Tuburi de precizie trase-la rece, tăiere cu lungime fixă-, tratament special de suprafață |
De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.
Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de materiale de încredere pentru dvs. în China.

Producție integrată pe verticală
Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Control strict al calității în fiecare etapă
Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Livrare de încredere și ambalare de export
10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Validarea eșantionului înainte de producția în masă
Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.
FAQ
Î: Care sunt principalele avantaje ale ASTM A335 P11?
Î: Care este diferența dintre ASTM A335 P11 și P1? Cum să alegi?
Î: Care sunt diferențele dintre ASTM A335 P11 și P22? Cum să alegi între ele?
Î: Care este temperatura maximă de serviciu pentru ASTM A335 P11?
Î: Care este performanța de sudare a ASTM A335 P11?
Î: Care este rezistența la coroziune a ASTM A335 P11?
Tag-uri populare: astm a335 p11, China astm a335 p11 producatori, furnizori, fabrica







