Caracteristicile produselor

Rezistență excelentă-la temperatură ridicată și rezistență la fluaj (avantajul principal)
Avantajul principal al ASTM A335 P22 constă în rezistența sa excelentă la temperatură ridicată-și rezistența la fluaj. Datorită adăugării a 1% molibden (Mo) (aproximativ dublu față de conținutul de P11), P22 prezintă o rezistență la rupere la fluaj la temperatură înaltă-în comparație cu P11 și cu oțelul carbon obișnuit în intervalul de temperatură de 500-580 de grade . În condiții de 565 de grade , tensiunea admisă a lui P22 este de aproximativ 1,2-1,4 ori mai mare decât a lui P11, permițându-i să reziste în mod eficient la deformarea plastică lentă (fluaj) a materialelor la temperaturi și presiune ridicate, asigurând siguranța și fiabilitatea conductelor pe termen lung-serviciului la temperatură înaltă. Rezistența sa minimă la tracțiune este de 415 MPa și limita de curgere minimă este de 205 MPa, care sunt niveluri de performanță standard din seria A335. Cu toate acestea, are un avantaj semnificativ în ceea ce privește rezistența la temperatură ridicată și rezistența la fluaj.

Proprietăți antioxidante bune și rezistență la coroziune
Conținutul de crom de 2,25% din ASTM A335 P22 oferă o rezistență superioară la-la oxidare la temperatură înaltă în comparație cu P11. În medii cu abur cu temperatură înaltă și în medii care conțin sulf, P22 poate forma un strat de oxid de Cr₂O₃ mai stabil, rezistând eficient la oxidarea la temperatură înaltă și la coroziunea termică, cu o limită superioară de temperatură pentru rezistența la oxidare de 565{13}P, care este mai bună decât grade P180 550 de grade). În mediile de rafinărie care conțin sulf la temperatură înaltă{-sulf-și mediile de hidrotratare, P22 prezintă o rezistență la coroziune semnificativ mai bună decât P11, rezistând eficient la coroziunea prin sulfurare la temperatură înaltă și la coroziunea hidrogenului.

Bună prelucrabilitate și formabilitate
ASTM A335 P22 prezintă proprietăți bune de lucru la rece și la cald, permițând diferite procese de formare, cum ar fi îndoirea la cald, îndoirea la rece și forjarea. Conținutul său moderat de aliaj oferă o formabilitate excelentă în timpul îndoirii la rece, făcându-l potrivit pentru fabricarea fitingurilor pentru țevi precum coturi, teuri și reductoare. De remarcat faptul că, datorită conținutului său mai mare de crom și molibden, P22 are o tendință puțin mai mare de întărire prin muncă în comparație cu P11. Prin urmare, se recomandă includerea etapelor intermediare adecvate de recoacere în timpul proceselor de formare. Prelucrabilitatea sa este comparabilă cu cea a lui P11, iar metodele convenționale de prelucrare pot fi utilizate pentru prelucrare.

Performanță bună la sudare și cerințe stricte de tratament termic post{0}}sudare
ASTM A335 P22 are performanțe bune de sudare. Cu toate acestea, datorită conținutului său mai mare de crom și molibden (2,25% Cr-1% Mo), tendința sa de a se întări în zona afectată de căldură (HAZ) este mai mare decât cea a P11, rezultând cerințe mai stricte pentru procesele de sudare și tratamentul termic post-sudare (PWHT). Se recomandă ca temperatura de preîncălzire înainte de sudare să fie de 200-300 de grade. După sudare, PWHT trebuie efectuată prin încălzire la 690-760 de grade, menținerea la temperatură și apoi răcirea lent pentru a elimina tensiunile reziduale de sudură, a înmuia zona afectată de căldură și a asigura duritatea și rezistența la fisurare a îmbinării sudate.

Stabilitate organizațională bună și fiabilitatea serviciului{0}}pe termen lung
ASTM A335 P22 prezintă o bună stabilitate organizatorică atunci când este în serviciu pe termen lung-la temperaturi mai mici sau egale cu 580 de grade . Designul său de compoziție de 2,25%Cr-1%Mo îmbunătățește eficient rezistența la fluaj-la temperatură ridicată a materialului și rezistența la oxidare, inhibă în același timp sferoidizarea perlitei și creșterea și aglomerarea carburilor, asigurând o rată scăzută de degradare a proprietăților mecanice pe termen lung. După tratarea termică de normalizare și revenire (N+T), P22 obține o microstructură uniformă și fină ferită + perlită, garantând stabilitate organizațională și fiabilitate în condiții de funcționare la temperaturi ridicate.
Specificatii tehnice
Compoziție chimică (ASTM A335 / ASME SA335)
|
Element |
Cerințe standard |
Nota |
|
C |
0.05 - 0.15% |
Designul cu-carbon scăzut asigură sudabilitate și duritate |
|
Mn |
0.30 - 0.60% |
Consolidarea soluției solide, îmbunătățirea rezistenței |
|
P |
Mai mic sau egal cu 0,025% |
Elemente nocive, strict controlate |
|
S |
Mai mic sau egal cu 0,025% |
Elemente nocive, strict controlate |
|
Si |
Mai mic sau egal cu 0,50% |
Dezoxidant, îmbunătățește-rezistența la oxidare la temperaturi ridicate |
|
Cr |
2.00 - 2.50% |
Elemente de bază care oferă o excelentă-rezistență la oxidare la temperatură ridicată și rezistență la coroziune |
|
Lu |
0.87 - 1.13% |
Elemente de bază pentru a spori rezistența la rupere la fluaj la temperatură înaltă-(cu un conținut aproximativ de două ori mai mare decât P11) |
|
Fe |
Cantitatea rămasă (≈ 96%) |
Element de matrice |
Proprietăți fizice
|
Performanţă |
Valoare numerică/Interval |
Condiții de testare |
|
Densitate |
≈ 7,85 g/cm³ |
Temperatura camerei (20 grade) |
|
Punct de topire |
≈ 1380-1430 grade |
- |
|
Rezistenta electrica |
≈ 0.34 μΩ·m |
Temperatura camerei |
|
Conductivitate termică |
≈ 38 W/(m·K) |
Temperatura camerei |
|
Coeficientul de dilatare termică (20-100 grade) |
≈ 11.6 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Modulul elastic (modulul Young) |
≈ 200 GPa |
Temperatura camerei |
|
Raportul lui Poisson |
≈ 0.28 |
Temperatura camerei |
|
Magnetism |
Feromagnetic |
Structura de ferită, care este magnetică |
Proprietăți mecanice (normalizate + temperate, valori tipice, ASTM A335)
|
Performanţă |
Valoare tipică |
Standarde de implementare |
|
Rezistență la tracțiune |
Mai mare sau egal cu 415 MPa |
ASTM A335 |
|
Nivelul de randament (0,2% compensare) |
Mai mare sau egal cu 205 MPa |
ASTM A335 |
|
Alungire (lungimea ecartamentului 2in/50mm) |
Mai mare sau egal cu 30% |
ASTM A335 |
|
Duritate |
Mai mic sau egal cu 217 HB (valoare tipică) |
- |
Note: The strength level of P22 is the same as that of P11 (≥415 MPa). However, its core advantage lies in the excellent high-temperature strength and oxidation resistance provided by 2.25%Cr-1%Mo, rather than an increase in strength. For higher temperature grades (>580 de grade), se recomandă utilizarea P91.
Performanță la{0}}înaltă temperatură
ASTM A335 P22 menține niveluri bune de rezistență la temperaturi ridicate și este potrivit pentru condițiile de funcționare cu temperatură înaltă-pe termen lung, de până la 565 de grade:
|
Temperatură |
Rezistenta la tractiune (MPa, aproximativ) |
Rata de păstrare a performanței |
|
Temperatura camerei (20 grade) |
Mai mare sau egal cu 415 |
100% |
|
400 de grade |
≈ 390 |
Mai mare sau egal cu 94% |
|
500 de grade |
≈ 360 |
Mai mare sau egal cu 87% |
|
550 de grade |
≈ 310 |
Mai mare sau egal cu 75% |
Stabilitate termică pe termen lung și stabilitate microstructurală:
ASTM A335 P22 prezintă o bună stabilitate microstructurală în timpul utilizării pe termen lung la temperaturi mai mici sau egale cu 565 de grade . Adăugarea a 2,25% Cr-1% Mo îmbunătățește eficient rezistența la temperatură ridicată-și rezistența la oxidare. Cu toate acestea, stabilitatea microstructurală scade și rezistența la fluaj scade semnificativ atunci când este utilizată pe termen lung-peste 580 de grade; prin urmare, nu este recomandat pentru servicii pe termen lung peste 580 de grade. Pentru grade de temperatură mai ridicată, se recomandă P91.
Sistem de tratament termic
Performanța finală a ASTM A335 P22 este foarte dependentă de regimul de tratament termic, cu specificații comune după cum urmează:
1. Tratament de normalizare (normalizare)
Se încălzește la 900-960 de grade, se menține timp suficient (aproximativ 1 oră pe inch de grosimea peretelui), apoi se răcește cu aer. Rezultă o microstructură uniformă și fină de ferită + perlită, pregătindu-se pentru revenirea ulterioară.
2. Tratament de revenire(Călirea)
Se încălzește la 690-760 de grade, se menține timp suficient, apoi se răcește la aer. Acest lucru elimină tensiunile induse de normalizare, optimizează duritatea și ductilitatea și atinge proprietățile finale de serviciu.
3. Recoacere completă (Opțional)
Se încălzește la 840-890 de grade, se menține, apoi se răcește cuptorul la aproximativ 650 de grade, urmată de răcirea cu aer la temperatura camerei. Folosit pentru a elimina stresul de lucru la rece sau pentru a îmbunătăți formabilitatea de lucru la rece.
Atenție: tratamentul termic post-sudare (PWHT) trebuie efectuat după sudare. Implică încălzire la690-760 grade , menținerea la temperatură și apoi răcirea lentă pentru a elimina tensiunile reziduale de sudură și pentru a înmuia zona afectată de căldură-.
Datorită conținutului său mai mare de crom și molibden, P22 are o tendință mai mare de întărire în zona afectată de căldură de sudare-, comparativ cu P11. Se recomandă controlul strict aportului de căldură de sudare și temperatura de preîncălzire (200-300 grade).
Temperatura și timpul de tratament termic trebuie controlate cu strictețe pentru a evita îngroșarea cerealelor sau fluctuațiile de performanță.
Media aplicabile
Abur la{0}}înaltă temperatură
Conductele principale de abur (mai puțin sau egală cu 550 de grade) ale centralelor electrice, colectoarelor cazanelor, tuburilor de supraîncălzire și tuburilor de reîncălzire
Medii de rafinare a petrolului
Conducte de proces de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune pentru distilare atmosferică și în vid, cracare catalitică, hidrotratare, hidrocracare etc.
Gaz de proces{0}}înaltă presiune
Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune pentru echipamente chimice, cum ar fi sinteza amoniacului, metanol și îngrășăminte chimice.
Apă fierbinte
Rețea termică, sistem de încălzire.
Ulei de transfer termic și purtători termici
Conducte pentru sisteme de transfer chimic de căldură
Notă: ASTM A335 P22 nu este potrivit pentru medii puternic corozive, cum ar fi acizii oxidanți puternici și clorurile de-temperatură înaltă, cu-concentrație mare. Limita superioară a temperaturii de oxidare este de aproximativ 565-580 de grade; P91 este recomandat peste această temperatură. În medii cu-temperatură înaltă,{10}}înaltă presiune care conțin hidrogen (cum ar fi unitățile de hidrotratare), riscul de coroziune a hidrogenului trebuie evaluat. P22 este unul dintre materialele utilizate în mod obișnuit pentru rezistența la coroziunea hidrogenului.
ASTM A335 P22 este potrivit pentru condiții de temperatură înaltă și{3}}înaltă presiune, cuprinse între 500 și 565 de grade. Este unul dintre materialele preferate pentru centralele supercritice și unitățile de hidrotratare de rafinare a petrolului și este recomandat pentru utilizare în următoarele domenii:
Câmpuri de aplicare
-
Generarea de energie pe bază de combustibili fosili (aplicație de bază)
● Conducta principală de abur pentru centrale electrice supercritice/subcritice (mai mică sau egală cu 565 de grade)
● Tambur cazan, tambur supraîncălzitor
● Conducte de abur cu temperatură ridicată-, conducte de alimentare cu apă
● Sistem de tuburi de suprafata de incalzire a cazanului -
Inginerie petrochimică (aplicații de bază)
● Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune pentru unitățile de hidrotratare/hidrocracare din rafinării
● Conducte de proces pentru unitatea de reformare catalitică
● Unitate de distilare în atmosferă și în vid, conducte de temperatură ridicată-
● Tuburi de procesare a unității de cocsare întârziate -
Industria chimică și a îngrășămintelor
● Conducte de proces-înalte pentru instalațiile de sinteză a amoniacului
● Conducta de gaz de conversie a fabricii de metanol
● Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune în fabricile de îngrășăminte chimice -
Termo-energie combinată și încălzire centrală
● Conducta de abur-înaltă a unei centrale termice
● Încălzire centralizată urbană-conductă de apă caldă la temperatură înaltă -
Fitinguri pentru țevi de-înaltă temperatură și{1}}înaltă presiune
● Coturi, teuri și reductoare de temperatură-înaltă
● Fitinguri forjate, flanse
Livrare și personalizare
Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți țevi din oțel aliat ASTM A335 P22 care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dumneavoastră.
Forme de materiale personalizabile
Susținem producerea diferitelor forme de bază și speciale conform desenelor sau specificațiilor.
|
Formă |
![]() Țeavă de oțel fără sudură
|
![]() Țeavă cu pereți-grosi{0}}de diametru mare
|
![]() Teava de otel aliat
|
|---|---|---|---|
|
Gama convențională |
Diametrul exterior: 10.3 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 1 - 150 mm |
Diametrul exterior: 219 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 20 - 150 mm |
Diametrul exterior: 10.3 - 610 mm; Grosimea peretelui: 1 - 50 mm |
|
Capacitate de personalizare |
Tuburi fără sudură-laminate la cald/-trase la rece, tăiere cu lungime-fixă, prelucrare teșită, filete la capătul țevii, condiții speciale de tratament termic (normalizare + revenire / recoacere) |
Expansiune la cald, tăiere cu lungime fixă-, prelucrare teșită, condiții speciale de tratament termic |
Tuburi de precizie trase-la rece, tăiere cu lungime fixă-, tratament special de suprafață |
De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.
Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de materiale de încredere pentru dvs. în China.

Producție integrată pe verticală
Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Control strict al calității în fiecare etapă
Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Livrare de încredere și ambalare de export
10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Validarea eșantionului înainte de producția în masă
Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.
FAQ
Î: Care sunt principalele avantaje ale ASTM A335 P22?
Î: Care este diferența dintre STM A335 P22 și P11? Cum să alegi între ele?
Î: Care sunt diferențele dintre ASTM A335 P22 și P91? Cum să alegi între ele?
Î: Care este temperatura maximă de serviciu pentru ASTM A335 P22?
Î: Care este performanța de sudare a ASTM A335 P22?
Î: Care este rezistența la coroziune a ASTM A335 P22?
Tag-uri populare: astm a335 p22, China astm a335 p22 producători, furnizori, fabrică







