ASTM A335 P92

ASTM A335 P92

ASTM A335 P92 (ASME SA335 P92) este un oțel martensitic rezistent la căldură-, în special un oțel aliat cu 9% crom-0,5% molibden-1,8% tungsten-vanadiu-niobiu. Se încadrează în clasa de aliaj armat cu 9% crom-0,5% molibden-1,8% tungsten (W) conform standardului ASTM A335/ASME SA335. Compoziția sa tipică variază de la 8,50-9,50% Cr, 0,30-0,60% Mo, 1,50-2,00% W, 0,15-0,25% V și 0,04-0,09% Nb. Este unul dintre materialele de cea mai înaltă calitate din seria de oțel aliat cu crom-molibden, renumit pentru rezistența excepțională la temperatură ridicată și performanța generală și servește ca o versiune îmbunătățită a lui P91. Acest material este conceput special pentru condiții de temperatură ultra-înaltă, presiune ultra-înaltă și condiții de viață ultra-lungă, făcându-l unul dintre materialele preferate pentru conductele principale de abur din centralele ultra-supercritice avansate și aplicațiile de energie nucleară.
Caracteristicile de bază ale ASTM A335 P92 constă în combinația perfectă dintre rezistența la temperatură ultra-înaltă-, rezistența excelentă la fluaj și rezistența superioară la oxidare la temperatură-înaltă. Bazându-se pe P91 (9%Cr-1%Mo{-V{-Nb), acest grad realizează o microstructură martensitică temperată prin înlocuirea parțială cu wolfram (W) cu molibden (Mo), microaliere optimizată cu vanadiu (V) și niobiu (Nb) și procese de tratament termic strict controlate. Acest lucru are ca rezultat o rezistență la rupere la fluaj-la temperatură ridicată semnificativ mai mare în intervalul de temperatură de 550-650 de grade, comparativ cu P91 (îmbunătățire cu aproximativ 10-20%). În condiții de 620 de grade, tensiunea admisă a lui P92 este de aproximativ 1,1-1,2 ori mai mare decât a lui P91, permițând o reducere suplimentară a grosimii peretelui țevii, scăzând greutatea țevii și stresul termic. Prin urmare, este selecția standard de materiale pentru centralele ultra-supercritice avansate și proiectele de energie nucleară din clasa 620 de grade. Produsul respectă standardele internaționale precum ASTM A335/ASME SA335, ASTM A213 (corespunzător tuburilor T92) și ASTM A387 (corespunzând plăcilor Gr.92).
Caracteristici cheie: P92 este o calitate îmbunătățită din seria de oțel cu crom-molibden A335, oferind cea mai mare rezistență la temperatură-înaltă. Prin înlocuirea unei părți a molibdenului cu wolfram, acesta obține o rezistență superioară la fluaj-la temperatură înaltă în comparație cu P91 (aproximativ +10-20%). Este materialul preferat pentru țevile principale de abur din centralele ultra-supercritice avansate care funcționează la nivel de 620 de grade, permițând cerințe de inginerie pentru parametri mai mari și durată de viață mai lungă.
Trimite anchetă
Descriere
Parametrii tehnici

Caracteristicile produselor

High-Temperature Oxidation Resistance

Rezistență la temperaturi ultra-înalte și rezistență la fluaj (avantajele de bază)

Avantajul principal al ASTM A335 P92 constă în rezistența sa ultra-înaltă la temperatură-înaltă și rezistența la fluaj. Datorită înlocuirii parțiale cu wolfram (W) a molibdenului (Mo), microaliajului optimizat cu V-Nb și unei microstructuri martensitice temperate, P92 prezintă o rezistență la rupere la fluaj la temperatură înaltă-în comparație cu P91 și oțelurile tradiționale cu crom-molibden, în intervalul de temperatură{085}6{5{185}0{5{185}6. În condiții la 620 de grade , tensiunea admisă a lui P92 este de aproximativ 1,1-1,2 ori mai mare decât a lui P91, iar rezistența sa la fluaj este de aproximativ 1,5-2 ori mai mare decât a lui P91. Acest lucru îi permite să reziste în mod eficient la deformarea plastică lentă (fluaj) a materialelor la temperatură și presiune ridicată, asigurând siguranța și fiabilitatea conductelor în timpul serviciului de-înaltă temperatură-pe termen lung. Cu o rezistență minimă la tracțiune de 620 MPa și o limită de curgere minimă de 440 MPa - ambele depășind cu mult pe cele ale P91 (mai mare sau egală cu 585 MPa / mai mare sau egală cu 415 MPa) - P92 permite o reducere suplimentară a grosimii peretelui, scăzând semnificativ greutatea proprie a conductei, stresul termic și costul total.

High-Temperature Corrosion Resistance

Rezistență excelentă la-oxidare la temperatură ridicată

Conținutul de crom de 9% din ASTM A335 P92 oferă o rezistență excelentă la-oxidare la temperatură ridicată. În mediile cu abur-înalte, P92 poate forma un strat dens și stabil de oxid de Cr₂O₃, rezistând eficient la oxidarea la-temperatură ridicată și la oxidarea aburului. Limita superioară a temperaturii de oxidare atinge 620-650 de grade , ceea ce este semnificativ mai bun decât P22 (mai mică sau egală cu 565 de grade) și P91 (mai mică sau egală cu 593 de grade). Această proprietate îl face un material ideal pentru țevile principale de abur din centralele ultra-supercritice avansate care funcționează la gradul de 620 de grade.

High Stability

Bună prelucrabilitate și formabilitate

ASTM A335 P92 prezintă proprietăți bune de lucru la rece și la cald, permițând diferite procese de formare, cum ar fi îndoirea la cald, îndoirea la rece și forjarea. Trebuie remarcat faptul că datorită structurii martensitice și conținutului mai mare de wolfram, P92 are o tendință puțin mai mare de întărire prin muncă în comparație cu P91. Se recomandă includerea unor etape intermediare de recoacere adecvate în timpul operațiunilor de formare. Prelucrabilitatea sa este comparabilă cu cea a lui P91 și poate fi prelucrată folosind metode de prelucrare convenționale. Se recomandă utilizarea sculelor de tăiere din carbură.

Good Processability

Performanță strictă de sudare și cerințe de tratament termic post{0}}sudare

ASTM A335 P92 prezintă o bună sudabilitate. Cu toate acestea, datorită microstructurii martensitice și conținutului ridicat de W și Cr, are o tendință puternică de a se întări în zona afectată de căldură (HAZ) în timpul sudării, impunând cerințe extrem de stricte privind procesele de sudare și tratamentul termic post-sudare (PWHT). Se recomandă ca temperatura de preîncălzire înainte de sudare să fie de 200-300 de grade . După sudare, PWHT trebuie efectuată prin încălzire la 730-780 de grade, menținerea la temperatură și apoi răcirea lent pentru a elimina tensiunile reziduale de sudură, a înmuia zona afectată de căldură și a asigura duritatea și rezistența la fisurare a îmbinării sudate. Cerințele procesului de sudare pentru P92 sunt mai stricte decât cele pentru P91. Este recomandabil să funcționeze sudori cu experiență, cu un control strict asupra aportului de căldură.

High-Temperature Oxidation Resistance

Stabilitate organizațională excelentă și fiabilitatea serviciului-pe termen lung

ASTM A335 P92 prezintă o bună stabilitate organizatorică atunci când este în serviciu pe termen lung-la temperaturi mai mici sau egale cu 620 de grade . Designul său de compoziție de 9%Cr-0,5%Mo-1,8%W{-V{-Nb îmbunătățește eficient rezistența la fluaj-la temperatură ridicată a materialului și rezistența la oxidare. Microstructura martensită temperată asigură stabilitatea organizării și menținerea proprietăților mecanice în timpul-serviciului la temperatură înaltă pe termen lung. După tratarea termică de normalizare și revenire (N+T), P92 obține o microstructură de martensită uniformă și fină, garantând stabilitate organizațională și fiabilitate în condiții de funcționare la temperaturi înalte.

Specificatii tehnice

Compoziție chimică (ASTM A335 / ASME SA335)

 

Element

Cerințe standard

Nota

C

0.07 - 0.13%

Echilibrarea puterii și rezistenței

Mn

0.30 - 0.60%

Consolidarea soluției solide, îmbunătățirea rezistenței

P

Mai mic sau egal cu 0,020%

Elemente nocive, strict controlate

S

Mai mic sau egal cu 0,010%

Elemente nocive, strict controlate

Si

Mai mic sau egal cu 0,50%

Dezoxidant, îmbunătățește-rezistența la oxidare la temperaturi ridicate

Cr

8.50 - 9.50%

Elemente de bază care oferă o excelentă-rezistență la oxidare la temperatură ridicată și rezistență la coroziune

Lu

0.30 - 0.60%

Elemente de bază pentru îmbunătățirea rezistenței la rupere la fluaj-la temperatură ridicată (înlocuită parțial cu W)

W

1.50 - 2.00%

Elementele de bază, care înlocuiesc o parte din Mo, îmbunătățesc semnificativ rezistența la fluaj-la temperatură ridicată

V

0.15 - 0.25%

Elementele de microaliere, întărirea precipitațiilor, îmbunătățesc semnificativ rezistența la fluaj la temperatură ridicată-

Nb

0.04 - 0.09%

Elementele de microaliere, rafinarea cerealelor, îmbunătățesc rezistența și tenacitatea la temperatură înaltă-

N

0.030 - 0.070%

Consolidarea cu soluție solidă pentru a îmbunătăți-rezistența la temperatură ridicată

Al

Mai mic sau egal cu 0,02%

Control strict pentru a asigura puritatea

Fe

Cantitatea rămasă (≈ 88%)

Element de matrice

Proprietăți fizice

 

Performanţă

Valoare numerică/Interval

Condiții de testare

Densitate

≈ 7,75 g/cm³

Temperatura camerei (20 grade)

Punct de topire

≈ 1350-1400 grade

-

Rezistenta electrica

≈ 0.45 μΩ·m

Temperatura camerei

Conductivitate termică

≈ 30 W/(m·K)

Temperatura camerei

Coeficientul de dilatare termică (20-100 grade)

≈ 10.8 × 10⁻⁶ /K

-

Modulul elastic (modulul Young)

≈ 195 GPa

Temperatura camerei

Raportul lui Poisson

≈ 0.28

Temperatura camerei

Magnetism

Feromagnetic

Structura martensitică, care este magnetică

Proprietăți mecanice (normalizate + temperate, valori tipice, ASTM A335)

 

Performanţă

Valoare tipică

Standarde de implementare

Rezistență la tracțiune

Mai mare sau egal cu 620 MPa

ASTM A335

Nivelul de randament (0,2% compensare)

Mai mare sau egal cu 440 MPa

ASTM A335

Alungire (lungimea ecartamentului 2in/50mm)

Mai mare sau egal cu 20%

ASTM A335

Duritate

Mai mică sau egală cu 250 HB (valoare tipică)

-

Note: The strength level of P92 is significantly higher than that of P91 (≥585 MPa / ≥415 MPa). Its core advantages lie in the substitution of part of Mo with W and optimized V-Nb micro-alloying, which bring ultra-high high-temperature strength and creep resistance, enabling long-term safe operation of 620°C class ultra-supercritical units. For higher temperature grades (>650 de grade), sunt recomandate aliajele pe bază de nichel-.

Performanță la{0}}înaltă temperatură

 
 

Reținerea rezistenței la tracțiune la-temperatură ridicată (valoare tipică):

ASTM A335 P92 menține niveluri ridicate de rezistență la temperaturi ridicate și este potrivit pentru condiții de funcționare cu temperatură înaltă-pe termen lung, de până la 620 de grade:

Temperatură

Rezistenta la tractiune (MPa, aproximativ)

Rata de păstrare a performanței

Temperatura camerei (20 grade)

Mai mare sau egal cu 620

100%

400 de grade

≈ 560

Mai mare sau egal cu 90%

500 de grade

≈ 520

Mai mare sau egal cu 84%

600 de grade

≈ 450

Mai mare sau egal cu 73%

620 de grade

≈ 420

Mai mare sau egal cu 68%

650 de grade

≈ 370

Mai mare sau egal cu 60%

Stabilitate termică pe termen lung și stabilitate microstructurală

ASTM A335 P92 prezintă o bună stabilitate microstructurală în timpul serviciului pe termen lung-la temperaturi mai mici sau egale cu 620 de grade . Înlocuirea parțială a lui Mo cu W și microalierea optimizată V-Nb îmbunătățește eficient rezistența la fluaj la temperatură înaltă-și rezistența la oxidare. Cu toate acestea, stabilitatea microstructurală scade și rezistența la fluaj scade semnificativ atunci când este utilizată pentru servicii pe termen lung, peste 650 de grade . Prin urmare, nu este recomandat pentru servicii pe termen lung-peste 650 de grade . Pentru clase de temperatură mai ridicată, sunt recomandate aliajele pe bază de nichel{14}.

Sistem de tratament termic

Performanța finală a ASTM A335 P92 este foarte dependentă de regimul de tratament termic, cu specificații comune după cum urmează:

1. Tratament de normalizare (normalizare)
Încălziți la 1040-1065 grade, mențineți suficient timp (aproximativ 1 oră pe inch de grosime a peretelui), apoi răciți cu aer sau răciți cu ventilator. Rezultă astfel o structură martensitică uniformă, fină, pregătindu-l pentru revenirea ulterioară.

2. Tratament de revenire(Călirea)
Se încălzește la 730-780 de grade, se menține timp suficient, apoi se răcește la aer. Acest lucru elimină tensiunile induse de normalizare, obține o microstructură de martensite temperată, optimizează duritatea și plasticitatea și atinge proprietățile finale de serviciu.

3. Recoacere completă (Opțional)
Se încălzește la 850-900 de grade, se menține la temperatură, apoi se răcește cuptorul la aproximativ 650 de grade, urmată de răcirea cu aer la temperatura camerei. Acesta este utilizat pentru a elimina tensiunile de lucru la rece sau pentru a îmbunătăți formabilitatea de prelucrare la rece.

Atenţie:

Temperatura de tratament termic a lui P92 este comparabilă cu cea a lui P91 (normalizare 1040-1065 grade) și trebuie controlată strict

Tratamentul termic post-sudare (PWHT) trebuie efectuat după sudare. Aceasta implică încălzirea la 730-780 de grade , menținerea la temperatură și apoi răcirea lentă pentru a elimina tensiunile reziduale de sudură și pentru a înmuia zona afectată de căldură.

Cerințele procesului de sudare pentru P92 sunt mai stricte decât cele pentru P91. Se recomandă controlul strict aportului de căldură de sudare și a temperaturii de preîncălzire (200-300 grade).

Temperatura și timpul de tratament termic trebuie controlate cu strictețe pentru a evita îngroșarea cerealelor sau fluctuațiile de performanță.

Media aplicabile

Abur la{0}}înaltă temperatură

Conductele principale de abur ale centralelor ultra-supercritice (mai puțin sau egală cu 620 de grade), conducte de reîncălzire la temperatură înaltă-, tuburi de supraîncălzire și tuburi de reîncălzire

Gaze de proces-înalte și de înaltă{1}presiune

Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune pentru echipamente chimice, cum ar fi amoniacul sintetic, metanolul și îngrășămintele

Centrală nucleară

Conducte pentru schimbător de căldură cu insulă nucleară, conducte pentru generatoare de abur

Apă fierbinte

Rețea de încălzire, sistem de încălzire

Ulei de transfer termic și purtători termici

Conducte pentru sisteme de transfer chimic de căldură

Notă: ASTM A335 P92 nu este potrivit pentru medii puternic corozive, cum ar fi acizii oxidanți puternici și clorurile de-înaltă temperatură, cu-concentrație mare. Limita sa superioară pentru rezistența la oxidare este de aproximativ 620-650 de grade; aliajele pe bază de nichel sunt recomandate peste această temperatură. P92 are cerințe stricte pentru procesele de sudare și ar trebui să fie operat de sudori cu experiență.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

ASTM A335 P92 este potrivit pentru condiții de temperatură ultra-înaltă și de presiune înaltă-, cuprinse între 580 și 620 de grade . Este materialul preferat pentru centralele ultra-supercritice avansate și pentru proiectele de energie nucleară din clasa 620 de grade și este recomandat pentru utilizare în următoarele domenii:

 

Câmpuri de aplicare

  •  

    Generarea de energie pe bază de combustibili fosili (aplicație de bază)
    ● Conducta principală de abur a centralelor avansate ultra-supercritice (mai mică sau egală cu 620 de grade)
    ● Tuburi de încălzire cu temperatură ridicată-, tuburi de supraîncălzire cu temperatură-înaltă
    ● Anterioară de boiler, superîncălzitor
    ● Sistem de conducte de abur cu temperatură înaltă-

  •  

    Generare de energie nucleară (aplicație de bază)
    ● Conducte schimbătoare de căldură centrale nucleare
    ● Conducta generatorului de abur insulei nucleare
    ● Conducte de proces de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune în centralele nucleare

  •  

    Petrochimice
    ● Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune pentru unitățile de hidrotratare/hidrocracare din rafinării
    ● Conducte de proces pentru unitatea de reformare catalitică
    ● Conducte de-temperatură ridicată în unitățile de cracare a etilenei

  •  

    Industria chimică și a îngrășămintelor
    ● Conducte de proces-de temperatură ridicată pentru instalațiile de sinteză a amoniacului
    ● Conducte de gaz pentru reformarea fabricii de metanol
    ● Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune în fabricile de îngrășăminte

  •  

    Fitinguri pentru țevi de-înaltă temperatură și{1}}înaltă presiune
    ● Coturi, teuri și reductoare de temperatură-înaltă
    ● Fitinguri forjate, flanse

Livrare și personalizare

Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți țevi din oțel aliat ASTM A335 P92 care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dumneavoastră.
Forme de materiale personalizabile
Susținem producerea diferitelor forme de bază și speciale conform desenelor sau specificațiilor.

Formă

1
Țeavă de oțel fără sudură
20
Țeavă cu pereți-grosi{0}}de diametru mare
2001
Teava de otel aliat

Gama convențională

Diametrul exterior: 10.3 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 1 - 150 mm

Diametrul exterior: 219 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 20 - 150 mm

Diametrul exterior: 10.3 - 610 mm; Grosimea peretelui: 1 - 50 mm

Capacitate de personalizare

Tuburi fără sudură-laminate la cald/-trase la rece, tăiere cu lungime-fixă, prelucrare teșită, filete la capătul țevii, condiții speciale de tratament termic (normalizare + revenire / recoacere)

Expansiune la cald, tăiere cu lungime fixă-, prelucrare teșită, condiții speciale de tratament termic

Tuburi de precizie trase-la rece, tăiere cu lungime fixă-, tratament special de suprafață

De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.

Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de materiale de încredere pentru dvs. în China.

Sample Support & Quick Response

Producție integrată pe verticală

Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Full Traceability

Control strict al calității în fiecare etapă

Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Professional Logistics & Packaging

Livrare de încredere și ambalare de export

10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Complete Export Documentation

Validarea eșantionului înainte de producția în masă

Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.

FAQ

Î: Care sunt principalele avantaje ale ASTM A335 P92?

 

Î: Care este diferența dintre ASTM A335 P92 și P91? Cum să alegi între ele?

 

Î: Care sunt diferențele dintre ASTM A335 P92 și P22? Cum să alegi între ele?

 

Î: Care este temperatura maximă de serviciu pentru ASTM A335 P92?

 

Î: Care este performanța de sudare a ASTM A335 P92?

 

Î: Care este rezistența la coroziune a ASTM A335 P92?

 

 

Tag-uri populare: astm a335 p92, China astm a335 p92 producători, furnizori, fabrică