Caracteristicile produselor

Rezistență la temperaturi ultra-înalte și rezistență la fluaj (avantajele de bază)
Avantajul principal al ASTM A335 P91 constă în rezistența sa ultra-înaltă la temperatură-înaltă și rezistența la fluaj. Datorită micro-alierii cu vanadiu (V) și niobiu (Nb), împreună cu o microstructură martensitică temperată, P91 prezintă o rezistență la rupere la fluaj la temperatură ridicată-în comparație cu P22 și oțelurile convenționale cu crom-molibden în intervalul de temperatură de 550{0}65{0}65. În condiții de funcționare de 600 de grade, tensiunea admisă a lui P91 este de aproximativ 1,5-2 ori mai mare decât a lui P22, iar rezistența sa la fluaj este de aproximativ 3-5 ori mai mare decât a lui P22. Acest lucru îi permite să reziste în mod eficient la deformarea plastică lentă (fluaj) a materialelor la temperaturi și presiuni ridicate, asigurând siguranța și fiabilitatea conductelor în timpul serviciului de-înaltă temperatură-pe termen lung. Cu o rezistență minimă la tracțiune de 585 MPa și o limită de curgere minimă de 415 MPa - depășind cu mult pe cele ale lui P22 (mai mare sau egală cu 415 MPa / mai mare sau egală cu 205 MPa) - P91 permite o reducere a grosimii peretelui cu aproximativ 40-50%, scăzând semnificativ costul general, auto-stresul și greutatea conductei.

Rezistență excelentă la-oxidare la temperatură ridicată
Conținutul de crom de 9% din ASTM A335 P91 oferă o rezistență excelentă la-oxidare la temperatură ridicată. În medii cu abur-înalte, P91 poate forma un strat dens și stabil de oxid de Cr₂O₃, rezistând eficient la oxidarea la temperatură înaltă-și la oxidarea aburului. Limita superioară a temperaturii de oxidare atinge 593-620 de grade , ceea ce este semnificativ mai bun decât P22 (mai mic sau egal cu 565 de grade ). Această proprietate îl face un material ideal pentru conductele principale de abur din centralele ultra-supercritice (temperatura aburului mai mare sau egală cu 593 de grade).

Bună prelucrabilitate și formabilitate
ASTM A335 P91 prezintă proprietăți bune de lucru la rece și la cald și poate suferi diferite procese de formare, cum ar fi îndoirea la cald, îndoirea la rece și forjarea. Trebuie remarcat faptul că, deoarece P91 are o structură martensitică, tendința sa de a se întări prin lucru este mai mare decât cea a oțelurilor ferită/perlită (de exemplu, P22). Prin urmare, se recomandă includerea etapelor intermediare adecvate de recoacere în timpul proceselor de formare. Prelucrabilitatea sa este comparabilă cu cea a lui P22, permițând prelucrarea folosind metode convenționale de prelucrare. Se recomandă utilizarea sculelor de tăiere din carbură.

Performanță strictă de sudare și cerințe de tratament termic post{0}}sudare
ASTM A335 P91 prezintă o bună sudabilitate. Cu toate acestea, datorită microstructurii martensitice și conținutului ridicat de crom (9%), are o tendință puternică de a se întări în zona afectată de căldură (HAZ) de sudare, impunând cerințe extrem de stricte asupra proceselor de sudare și tratamentului termic post-sudare (PWHT). Se recomandă ca temperatura de preîncălzire înainte de sudare să fie de 200-300 de grade . După sudare, PWHT trebuie efectuată prin încălzire la 730-780 de grade, menținerea la temperatură și apoi răcirea lent pentru a elimina tensiunile reziduale de sudură, a înmuia zona afectată de căldură și a asigura duritatea și rezistența la fisurare a îmbinării sudate. Cerințele procesului de sudare pentru P91 sunt mai stricte decât cele pentru P22 și se recomandă ca sudorii cu experiență să efectueze operația.

Stabilitate organizațională excelentă și fiabilitatea serviciului{0}}pe termen lung
ASTM A335 P91 prezintă o bună stabilitate organizatorică atunci când este în serviciu pe termen lung-la temperaturi mai mici sau egale cu 593 de grade . Designul său de compoziție de 9% Cr-1% Mo{-V-Nb îmbunătățește eficient rezistența la fluaj-la temperatură ridicată a materialului și rezistența la oxidare. Microstructura martensită temperată asigură menținerea stabilității organizaționale și a proprietăților mecanice în timpul serviciului prelungit la temperatură înaltă-. După tratarea termică de normalizare și revenire (N+T), P91 obține o structură uniformă și fină de martensită, garantând stabilitatea organizațională și fiabilitatea în condiții de funcționare la temperaturi ridicate.
Specificatii tehnice
Compoziție chimică (ASTM A335 / ASME SA335)
|
Element |
Cerințe standard |
Nota |
|
C |
0.08 - 0.12% |
Echilibrarea forței și rezistenței |
|
Mn |
0.30 - 0.60% |
Consolidarea soluției solide, îmbunătățirea rezistenței |
|
P |
Mai mic sau egal cu 0,020% |
Elemente nocive, strict controlate |
|
S |
Mai mic sau egal cu 0,010% |
Elemente nocive, strict controlate |
|
Si |
0.20 - 0.50% |
Dezoxidant, îmbunătățește-rezistența la oxidare la temperaturi ridicate |
|
Cr |
8.00 - 9.50% |
Elemente de bază care oferă o excelentă-rezistență la oxidare la temperatură ridicată și rezistență la coroziune |
|
Lu |
0.85 - 1.05% |
Elemente de bază pentru a îmbunătăți-rezistența la rupere la fluaj la temperatură înaltă |
|
V |
0.18 - 0.25% |
Elementele de microaliere, întărirea precipitațiilor, îmbunătățesc semnificativ rezistența la fluaj la temperatură ridicată- |
|
Nb |
0.06 - 0.10% |
Elementele de microaliere, rafinarea cerealelor, îmbunătățesc rezistența și tenacitatea la temperatură înaltă- |
|
N |
0.03 - 0.07% |
Consolidarea cu soluție solidă pentru a îmbunătăți-rezistența la temperatură ridicată |
|
Al |
Mai mic sau egal cu 0,02% |
Control strict pentru a asigura puritatea |
|
Fe |
Cantitatea rămasă (≈ 89%) |
Element de matrice |
Proprietăți fizice
|
Performanţă |
Valoare numerică/Interval |
Condiții de testare |
|
Densitate |
≈ 7,75 g/cm³ |
Temperatura camerei (20 grade) |
|
Punct de topire |
≈ 1360-1400 grade |
- |
|
Rezistenta electrica |
≈ 0.45 μΩ·m |
Temperatura camerei |
|
Conductivitate termică |
≈ 32 W/(m·K) |
Temperatura camerei |
|
Coeficientul de dilatare termică (20-100 grade) |
≈ 11.0 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Modulul elastic (modulul Young) |
≈ 195 GPa |
Temperatura camerei |
|
Raportul lui Poisson |
≈ 0.28 |
Temperatura camerei |
|
Magnetism |
Feromagnetic |
Structura martensitică, care este magnetică |
Proprietăți mecanice (normalizate + temperate, valori tipice, ASTM A335)
|
Performanţă |
Valoare tipică |
Standarde de implementare |
|
Rezistență la tracțiune |
Mai mare sau egal cu 585 MPa |
ASTM A335 |
|
Nivelul de randament (0,2% compensare) |
Mai mare sau egal cu 415 MPa |
ASTM A335 |
|
Alungire (lungimea ecartamentului 2in/50mm) |
Mai mare sau egal cu 20% |
ASTM A335 |
|
Duritate |
Mai mică sau egală cu 250 HB (valoare tipică) |
- |
Note: The strength level of P91 is significantly higher than that of P22 (≥415 MPa / ≥205 MPa). Its core advantages lie in the ultra-high high-temperature strength and creep resistance brought about by V-Nb micro-alloying and tempered martensite microstructure, which can achieve a wall thickness reduction of approximately 40-50%. For higher temperature grades (>620 grade ), se recomandă selectarea P92.
Performanță la{0}}înaltă temperatură
ASTM A335 P91 menține un nivel ridicat de rezistență la temperaturi ridicate și este potrivit pentru condițiile de funcționare cu temperatură ridicată-pe termen lung- până la o temperatură mai mică sau egală cu 593 de grade:
|
Temperatură |
Rezistenta la tractiune (MPa, aproximativ) |
Rata de păstrare a performanței |
|
Temperatura camerei (20 grade) |
Mai mare sau egal cu 585 |
100% |
|
400 de grade |
≈ 520 |
Mai mare sau egal cu 89% |
|
500 de grade |
≈ 480 |
Mai mare sau egal cu 82% |
|
593 de grade |
≈ 400 |
Mai mare sau egal cu 68% |
|
620 de grade |
≈ 350 |
Mai mare sau egal cu 60% |
Stabilitate termică-pe termen lung și stabilitate microstructurală
ASTM A335 P91 prezintă o bună stabilitate microstructurală în timpul serviciului pe termen lung-la temperaturi mai mici sau egale cu 593 de grade . Microalierea V-Nb și microstructura martensită temperată îmbunătățesc în mod eficient rezistența la fluaj la temperatură înaltă- și rezistența la oxidare. Cu toate acestea, stabilitatea microstructurală scade și rezistența la fluaj scade semnificativ atunci când este utilizată pe termen lung-peste 620 de grade; prin urmare, nu este recomandat pentru servicii{10}}pe termen lung peste 620 de grade . Pentru grade mai mari de temperatură, se recomandă P92.
Sistem de tratament termic
Performanța finală a ASTM A335 P91 este foarte dependentă de regimul de tratament termic, cu specificații comune după cum urmează:
1. Tratament de normalizare (normalizare)
Încălziți la 1040-1065 grade, mențineți suficient timp (aproximativ 1 oră pe inch de grosime a peretelui), apoi răciți cu aer sau răciți cu ventilator. Rezultă astfel o structură martensitică uniformă, fină, pregătindu-l pentru revenirea ulterioară.
2. Tratament de revenire(Călirea)
Se încălzește la 730-780 de grade, se menține timp suficient, apoi se răcește la aer. Acest lucru elimină tensiunile induse de normalizare, obține o microstructură de martensite temperată, optimizează duritatea și plasticitatea și atinge proprietățile finale de serviciu.
3. Recoacere completă (Opțional)
Se încălzește la 850-900 de grade, se menține la temperatură, apoi se răcește cuptorul la aproximativ 650 de grade, urmată de răcirea cu aer la temperatura camerei. Acesta este utilizat pentru a elimina tensiunile de lucru la rece sau pentru a îmbunătăți formabilitatea de prelucrare la rece.
Atenţie:
Temperatura de tratament termic a lui P91 (normalizare 1040-1065 grade) este mult mai mare decât cea a lui P22 (900-960 grade) și trebuie controlată strict.
Tratamentul termic post-sudare (PWHT) trebuie efectuat după sudare. Aceasta implică încălzirea la 730-780 de grade , menținerea la temperatură și apoi răcirea lentă pentru a elimina tensiunile reziduale de sudură și pentru a înmuia zona afectată de căldură.
Cerințele procesului de sudare pentru P91 sunt mai stricte decât cele pentru P22. Se recomandă controlul strict aportului de căldură de sudare și a temperaturii de preîncălzire (200-300 grade).
Temperatura și timpul de tratament termic trebuie controlate cu strictețe pentru a evita îngroșarea cerealelor sau fluctuațiile de performanță.
Media aplicabile
Abur la{0}}înaltă temperatură
Principalele conducte de abur ale centralelor ultra-supercritice/supercritice (mai puțin sau egală cu 593 de grade), colectoare de cazan, tuburi de supraîncălzire, tuburi de reîncălzire
Gaze de proces-înalte și de înaltă{1}presiune
Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune pentru echipamente chimice, cum ar fi sinteza amoniacului, producția de metanol și îngrășămintele chimice
Centrală nucleară
Conducte pentru schimbător de căldură cu insulă nucleară, conducte pentru generatoare de abur
Apă fierbinte
Rețea de încălzire, sistem de încălzire
Ulei de transfer termic și purtători termici
Conducte pentru sisteme de transfer chimic de căldură
Notă: ASTM A335 P91 nu este potrivit pentru medii puternic corozive, cum ar fi acizii oxidanți puternici și clorurile de-înaltă temperatură,-concentrații ridicate. Limita sa superioară pentru rezistența la oxidare este de aproximativ 593-620 de grade; P92 este recomandat când această temperatură este depășită. P91 are cerințe ridicate pentru procesele de sudare și se recomandă să fie operat de sudori cu experiență.
ASTM A335 P91 este potrivit pentru condiții de temperatură ultra-înaltă și de presiune înaltă-, cuprinse între 550 și 593 de grade . Este unul dintre materialele preferate pentru centralele ultra-supercritice și proiectele de energie nucleară, recomandat pentru utilizare în următoarele domenii:
Câmpuri de aplicație
-
Generarea de energie pe bază de combustibili fosili (aplicație de bază)
● Conducta principală de abur pentru centrale ultra-supercritice/supercritice (mai mică sau egală cu 593 de grade)
● Tambur cazan, tambur de supraîncălzire
● țevi de-reîncălzire cu temperatură ridicată, tuburi de-superîncălzire cu temperatură ridicată
● Sistem de conducte de abur cu temperatură înaltă- -
Generare de energie nucleară (aplicație de bază)
● Conducte schimbătoare de căldură centrale nucleare
● Conducta generatorului de abur insulei nucleare
● Conducte de procesare la-înaltă temperatură și la-presiune înaltă din centralele nucleare -
Petrochimice
● Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune pentru unitățile de hidrotratare/hidrocracare din rafinării
● Conducte de proces pentru unitatea de reformare catalitică
● Conducte de-temperatură ridicată în unitățile de cracare a etilenei -
Industria chimică și a îngrășămintelor
● Conducte de proces-de temperatură ridicată pentru instalațiile de sinteză a amoniacului
● Conducte de gaz pentru reformarea fabricii de metanol
● Conducte de-înaltă temperatură și de înaltă-presiune în fabricile de îngrășăminte -
Fitinguri pentru țevi de-înaltă temperatură și de înaltă{1}}presiune
● Coturi, teuri și reductoare de temperatură-înaltă
● Fitinguri forjate, flanse
Livrare și personalizare
Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți țevi din oțel aliat ASTM A335 P91 care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dumneavoastră.
Forme de materiale personalizabile
Susținem producerea diferitelor forme de bază și speciale conform desenelor sau specificațiilor.
|
Formă |
![]() Țeavă de oțel fără sudură
|
![]() Țeavă cu pereți-grosi{0}}de diametru mare
|
![]() Teava de otel aliat
|
|---|---|---|---|
|
Gama convențională |
Diametrul exterior: 10.3 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 1 - 150 mm |
Diametrul exterior: 219 - 1067 mm; Grosimea peretelui: 20 - 150 mm |
Diametrul exterior: 10.3 - 610 mm; Grosimea peretelui: 1 - 50 mm |
|
Capacitate de personalizare |
Tuburi fără sudură-laminate la cald/-trase la rece, tăiere cu lungime-fixă, prelucrare teșită, filete la capătul țevii, condiții speciale de tratament termic (normalizare + revenire / recoacere) |
Expansiune la cald, tăiere cu lungime fixă-, prelucrare teșită, condiții speciale de tratament termic |
Tuburi de precizie trase-la rece, tăiere cu lungime fixă-, tratament special de suprafață |
De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.
Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de încredere pentru materialele dumneavoastră în China.

Producție integrată pe verticală
Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Control strict al calității în fiecare etapă
Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Livrare de încredere și ambalare de export
10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Validarea eșantionului înainte de producția în masă
Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.
FAQ
Î: Care sunt principalele avantaje ale ASTM A335 P91?
Î: Care este diferența dintre ASTM A335 P91 și P22? Cum să alegi între ele?
Î: Care sunt diferențele dintre ASTM A335 P91 și P92? Cum să alegi între ele?
Î: Care este temperatura maximă de serviciu pentru ASTM A335 P91?
Î: Care este performanța de sudare a ASTM A335 P91?
Î: Care este rezistența la coroziune a ASTM A335 P91?
Tag-uri populare: astm a335 p91, China astm a335 p91 producatori, furnizori, fabrica







