13-8 MoPH

13-8 MoPH

13-8Mo PH este un oțel inoxidabil cu întărire prin precipitare-martensitic cu o compoziție tipică de 13% Cr - 8% Ni - 2.2% Mo - 1.1% Al, una dintre cele mai echilibrate clase din seria de oțel inoxidabil-călire prin precipitare. Caracterizat printr-o matrice martensitică combinată cu precipitații de întărire-precipitării, acest aliaj oferă rezistență ridicată, tenacitate excelentă și rezistență bună la coroziune. După tratarea cu soluție și îmbătrânire, 13-8Mo PH prezintă o rezistență extrem de ridicată (rezistență la tracțiune mai mare sau egală cu 965 MPa, unele tratamente termice ajungând la peste 1400 MPa). Rezistența sa la coroziune o depășește pe cea de 17-4PH (630), excelând în special în mediile de coroziune cu stres ridicat. Utilizat pe scară largă în aplicații solicitante în care rezistența ridicată, tenacitatea și rezistența la coroziune sunt critice, cum ar fi industria aerospațială, petrol și gaze, industria nucleară, dispozitive medicale și echipamente de procesare chimică. În comparație cu 17-4PH, 13-8Mo PH oferă rezistență superioară la crăpare la coroziune, rezistență mai mare și proprietăți mai bune la temperatură joasă, făcându-l un material de upgrade avansat pentru înlocuirea 17-4PH. Produsul respectă standardele internaționale, inclusiv ASTM A705, ASTM A564, AMS 5629 și UNS S13800.
Trimite anchetă
Descriere
Parametrii tehnici

Caracteristicile produselor

High-Temperature Oxidation Resistance

Rezistență ridicată combinată cu duritate bună (avantaj de bază)

Avantajul de bază al 13-8Mo PH constă în combinația sa de rezistență extrem de ridicată și duritate excelentă. După tratarea soluției și îmbătrânire, rezistența sa la tracțiune este Mai mare sau egală cu 965 MPa (peste 1400 MPa pentru îmbătrânirea H950), limită de curgere Mai mare sau egală cu 860 MPa, alungire Mai mare sau egală cu 10% și o bună reducere a suprafeței. Rezistenta sa la rupere si rezistenta la fisurare la coroziune sub presiune sunt semnificativ superioare celor de 17-4PH, oferind o rezerva de tenacitate mai mare la acelasi nivel de rezistenta. Această caracteristică îl face un material ideal pentru aplicații extrem de solicitante, cum ar fi componentele structurale aerospațiale, unelte de fond de petrol și gaze și piese din industria nucleară, unde siguranța și fiabilitatea sunt esențiale.

High-Temperature Corrosion Resistance

Rezistență excelentă la coroziune sub tensiune

Rezistența la cracare la coroziune (SCC) de 13-8Mo PH este cel mai semnificativ avantaj al său față de 17-4PH. În mediile care conțin clorură și medii acide cu hidrogen sulfurat (H₂S), rezistența SCC de 13-8Mo PH este cu mult superioară celei de 17-4PH. Combinația dintre o matrice martensitică cu adăugarea de molibden (Mo) îmbunătățește eficient stabilitatea filmului pasiv și reduce susceptibilitatea la fragilizarea hidrogenului. Acest aliaj respectă, de asemenea, standardul NACE MR0175/ISO 15156, făcându-l potrivit pentru medii cu petrol și gaze acide care conțin hidrogen sulfurat. Această caracteristică îl face o selecție ideală de material pentru aplicații precum platformele offshore, echipamentele de prelucrare a petrolului și gazelor și instalațiile chimice în care coexistă ionii de clorură, H₂S și stresul.

High Stability

Rezistență bună la coroziune

13-8Mo PH prezintă o rezistență excelentă la coroziune uniformă și sâmburi în apa de mare, soluții de clorură și medii atmosferice, datorită unei pelicule de oxid de Cr₂O₃ dens, stabil și auto-vindecător, formată spontan pe suprafața sa. Rezistența sa la coroziune o depășește pe cea de 17-4PH (630), în special în mediile de coroziune cu stres ridicat. De asemenea, demonstrează o bună rezistență la coroziune în medii precum acidul azotic, acizii organici și soluțiile alcaline. Această proprietate îl face o alegere ideală de material pentru aplicații cu cerințe ridicate de rezistență la coroziune, inclusiv inginerie marină, echipamente de procesare chimică și dispozitive medicale.

Good Processability

Performanță bună la sudare

13-8Mo PH prezintă o bună sudabilitate și poate fi conectat folosind diverse metode de sudare, cum ar fi TIG, MIG și SMAW. În timpul sudării, este necesar un control strict al aportului de căldură și al temperaturii între treceri pentru a preveni îngroșarea cerealelor în zona afectată de căldură-și precipitarea fazelor dăunătoare. După sudare, tratamentul cu soluție urmat de îmbătrânire este de obicei necesar pentru a restabili rezistența și rezistența la coroziune a zonei de sudură. Se recomandă utilizarea materialelor de umplutură potrivite (de exemplu, sârmă 13-8Mo PH din aceeași compoziție) pentru a vă asigura că proprietățile sudurii nu sunt mai mici decât cele ale materialului de bază.

High-Temperature Oxidation Resistance

Proprietăți bune de lucru la cald și la rece

13-8Mo PH prezintă proprietăți excelente de lucru la cald și poate fi format prin forjare la cald, laminare la cald, extrudare la cald și alte procese de lucru la cald într-un interval de temperatură de 950-1150 de grade. După prelucrarea la cald, este necesar un tratament cu soluție (aproximativ 1010-1050 grade) pentru a obține o întărire optimă și un răspuns ulterior la îmbătrânire. Proprietățile de prelucrare la rece ale aliajului sunt superioare celor de 17-4PH, permițând îndoirea la rece, laminarea la rece, ștanțarea și alte operațiuni de formare. Cu toate acestea, are o tendință mai mare de întărire prin muncă în comparație cu oțelurile inoxidabile austenitice. Recoacere intermediara este recomandata cand deformarea la rece depaseste 5-10%.

Specificatii tehnice

Compoziție chimică (ASTM A564 / UNS S13800)

 

Element

Cerințe standard

Note

Cr

12.25 - 13.25%

Elemente de bază care formează o peliculă densă de pasivare pentru a oferi rezistență la coroziune; elemente de formare-martensite

Ni

7.5 - 8.5%

Elemente de stabilizare a austenitei care sporesc tenacitatea și rezistența la fisurarea prin coroziune sub tensiune (SCC).

lu

2.0 - 2.5%

Îmbunătățiți rezistența la coroziune prin pitting și fisurare prin coroziune sub tensiune și îmbunătățiți stabilitatea filmului pasiv

Al

0.90 - 1.35%

Precipită și întărește elementele, formând NiAl precipitate cu Ni pentru a oferi o rezistență ridicată

Mn

Mai mic sau egal cu 0,10%

Control strict pentru a preveni efectele adverse asupra tenacității și rezistenței la coroziune

Si

Mai mic sau egal cu 0,10%

Control strict

C

Mai mic sau egal cu 0,05%

Control strict pentru a preveni precipitarea carburilor, care pot deteriora rezistența la coroziune și duritatea

P

Mai mic sau egal cu 0,010%

Elemente de impurități, strict controlate

S

Mai mic sau egal cu 0,008%

Elemente de impurități, strict controlate pentru a preveni fragilitatea la cald

Fe

Cantitatea rămasă (≈ 73,5%)

Element de matrice

Proprietăți fizice

 

Proprietate

Valoare/Interval

Condiții de testare

Densitate

7,74 g/cm³

Temperatura camerei (20 grade)

Punct de topire

≈ 1420 de grade

-

Conductivitate termică

≈ 16 W/(m·K)

Temperatura camerei

Coeficientul de dilatare termică

(20-100 de grade)

≈ 10.8 × 10⁻⁶ /K

-

Rezistivitate

≈ 0.80 μΩ·m

Temperatura camerei

Modulul elastic (modulul Young)

190 - 200 GPa

Temperatura camerei

Raportul lui Poisson

0.27 - 0.30

Temperatura camerei

Magnetism

Feromagnetic

Structura martensitică are proprietăți magnetice

Proprietăți mecanice (soluție-tratată și îmbătrânită, valori tipice, ASTM A564)

 

Proprietate

Valoarea timpului tipic H950

Valoare de timp tipică H1000

Standarde de implementare

Rezistență la tracțiune

Mai mare sau egal cu 1400 MPa

Mai mare sau egal cu 1170 MPa

ASTM A564

Nivelul de randament (0,2% compensare)

Mai mare sau egal cu 1340 MPa

Mai mare sau egal cu 1100 MPa

ASTM A564

Elongaţie

Mai mare sau egal cu 8%

Mai mare sau egal cu 12%

ASTM A564

Reducerea ariei-secțiunii transversale

Mai mare sau egal cu 25%

Mai mare sau egal cu 35%

-

Duritate (Rockwell C)

≈ 45 - 47 HRC

≈ 40 - 42 HRC

-

Rezistența la impact (Charpy V-crestătură)

20 - 35 J

40 - 65 J

-

Notă: combinația de rezistență și tenacitate de 13-8Mo PH este superioară celei de 17-4PH (630), oferind o tenacitate mai mare și rezistență SCC la același nivel de rezistență. Proprietățile specifice pot fi ajustate în funcție de temperaturile de îmbătrânire specificate de client (H950, H1000, H1050, H1100, H1150). Pe măsură ce temperatura de îmbătrânire crește, rezistența scade ușor, dar duritatea și rezistența la SCC se îmbunătățesc.

Rezistența la coroziune (valoare tipică)

 

Mediu

Concentraţie

Temperatură

Viteza de coroziune

Evaluare

Apa de mare

-

Temperatura camerei până la temperatură ridicată

Ignorat

Excelent

Soluție de clorură (apă sărată)

-

Temperatură ridicată

Ignorat

Excelent

Acid azotic (HNO₃)

Mai mic sau egal cu 40%

Temperatura camerei

<0.05

Excelent

Acid sulfuric (H₂SO₄)

Mai mic sau egal cu 20%

Temperatura camerei

<0.1

Bun

Acid clorhidric (HCl)

Concentrație scăzută

Temperatura camerei

<0.1

Bun

hidroxid de sodiu (NaOH)

-

Temperatura camerei

Ignorat

Excelent

Acizi organici (cum ar fi acidul acetic, acidul citric etc.)

-

Temperatura camerei

Ignorat

Excelent

Gaz de clor umed

-

Temperatura camerei

Ignorat

Excelent

Notă: rezistența la coroziune de 13-8Mo PH este superioară celei de 17-4PH (630) în majoritatea mediilor, în special în mediile de coroziune cu-solicitare ridicată. Prezintă o rezistență excelentă la fisurarea prin coroziune sub tensiune (SCC) în medii cu clorură și H₂S, dar rezistența sa la coroziune este limitată în medii extrem de puternic reducătoare, cum ar fi acidul clorhidric concentrat la temperatură înaltă și acidul fluorhidric. În mediile care conțin hidrogen, sensibilitatea la fragilizarea hidrogenului trebuie evaluată cu atenție.

Performanță la{0}}înaltă temperatură

 
 

Reținerea-înaltă a rezistenței la temperatură:

13-8Mo PH menține rezistența ridicată la temperaturi moderate (condiție de îmbătrânire H1000):

Temperatură

Rezistența la tracțiune (MPa)

Rata de păstrare a performanței

Temperatura camerei (20 grade)

Mai mare sau egal cu 1170

100%

200 de grade

≈ 1070

Mai mare sau egal cu 91%

300 de grade

≈ 1000

Mai mare sau egal cu 85%

400 de grade

≈ 900

Mai mare sau egal cu 77%

Stabilitate termică-pe termen lung și stabilitate microstructurală:

13-8Mo PH prezintă o stabilitate microstructurală bună și faze stabile de întărire-a precipitațiilor atunci când sunt în serviciu pe termen lung la temperaturi mai mici sau egale cu 300 de grade .

Notă: expunerea prelungită la 300-450 de grade poate duce la supra-îmbătrânire, ceea ce duce la o scădere a rezistenței și, prin urmare, utilizarea pe termen lung în acest interval de temperatură nu este recomandată. La temperaturi de peste 500 de grade, fazele precipitate încep să se aspre, provocând o reducere semnificativă a rezistenței.

Performanta antioxidanta:

13-8Mo PH poate forma un strat protector de oxid sub 650 de grade. Pentru servicii pe termen lung la temperaturi mai ridicate, se recomandă evaluarea creșterii în greutate prin oxidare și degradarea performanței.

Sistem de tratament termic

Tratamentul termic cu 13-8Mo PH are un impact decisiv asupra microstructurii și proprietăților finale, cu specificații comune după cum urmează:

1. Tratament cu soluție (pentru obținerea unei căliri optime și a răspunsului ulterior la îmbătrânire):

Se încălzește la 1010-1050 de grade, se menține timp suficient (aproximativ 15-30 de minute pe inch de grosime), apoi se stinge cu ulei sau se răcește cu aer. Aceasta pregătește o structură martensitică uniformă pentru îmbătrânirea ulterioară.

2. Prelucrare în timp util (pentru obținerea gradului de rezistență necesar):

Se încălzește la 480-620 grade (H950-H1150), se menține timp de 4-8 ore, apoi se răcește la aer. Precipitați NiAl pentru a obține o combinație de rezistență și duritate țintă.

Condiție de îmbătrânire

Temperatură

Rezistența tipică la tracțiune

Scenarii de aplicare

H950

480-495 grade

Mai mare sau egal cu 1400 MPa

Cele mai înalte cerințe de rezistență

H1000

540-555 grade

Mai mare sau egal cu 1170 MPa

Un echilibru de rezistență ridicată și duritate bună

H1050

565-580 de grade

Mai mare sau egal cu 1100 MPa

Duritate ridicată + rezistență bună

H1100

595-610 grade

Mai mare sau egal cu 1030 MPa

Cea mai bună performanță anti-SCC

H1150

620-635 grade

Mai mare sau egal cu 965 MPa

Cea mai mare duritate și performanță de rezistență SCC

Nota:

Tratamentul termic trebuie efectuat sub vid sau protecție cu gaz inert pentru a preveni oxidarea suprafeței și decarburarea.

Deviația de temperatură și timp poate afecta semnificativ proprietățile mecanice finale și trebuie strict controlată.

Se recomandă efectuarea decaparii sau pasivării după tratamentul termic pentru a îndepărta depunerile de suprafață.

Comparația proprietăților magnetice și selecția aplicației

Indicatori de performanță

13-8Mo PH

17-4PH (630)

15-5PH

Rezistența la tracțiune (MPa)

Mai mare sau egal cu 1170-1400

Mai mare sau egal cu 1100-1310

Mai mare sau egal cu 1060-1310

Limita de curgere (MPa)

Mai mare sau egal cu 1100-1340

Mai mare sau egal cu 1000-1170

Mai mare sau egal cu 1000-1170

alungire (%)

Mai mare sau egal cu 8-12

Mai mare sau egal cu 10-15

Mai mare sau egal cu 10-15

Performanță anti-SCC

Superior (mai bine de 17-4PH)

General

Bun

Duritatea la fractură

Superior (mai bine de 17-4PH)

Bun

Bun

Performanță la-temperatură scăzută

Excelent

General

General

Rezistenta la coroziune

Mai bine decât 17-4PH

Bun

Bun

Magnetism

Feromagnetism

Feromagnetism

Feromagnetism

Sugestii de selecție

Utilizat în principal pentru aplicații cu cerințe cuprinzătoare de rezistență ridicată, duritate ridicată și rezistență SCC: aerospațială, petrol și gaze, industria nucleară, dispozitive medicale

Folosit în principal în medii generale cu-intensitate ridicată, rezistente la coroziune

Folosit în principal în medii cu rezistență medie și duritate bună

Media aplicabile

1. Soluții cu apă de mare și clorură: Rezistență excelentă la coroziune prin pitting, coroziune în crăpături și fisurare prin coroziune sub tensiune.

2. Acizi oxidanți: cum ar fi acidul azotic (mai puțin sau egal cu 40%), cu rezistență excelentă la coroziune.

3. Acizi reducători moderat concentrați: cum ar fi acidul sulfuric (mai puțin sau egal cu 20%).

4. Acizi organici: Acid acetic, acid citric, acid formic etc.

5. Soluții alcaline: hidroxid de sodiu, hidroxid de potasiu etc.

6. Medii de petrol și gaze care conțin clorură-: medii de producție și procesare de petrol și gaze naturale, în conformitate cu standardul NACE MR0175 (în funcție de condițiile de utilizare).

7. Vapori de apă-înalte (trebuie respectate limitările de temperatură).

Notă: 13-8Mo PH nu este rezistent la medii extrem de puternic reducătoare, cum ar fi acidul fluorhidric și acidul clorhidric concentrat la temperatură înaltă-. În mediile care conțin hidrogen, sensibilitatea la fragilizarea hidrogenului trebuie evaluată cu atenție.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

13-8Mo PH este potrivit pentru condiții dure, cu cerințe cuprinzătoare pentru rezistență extrem de ridicată, tenacitate ridicată și rezistență la fisurarea prin coroziune sub tensiune (SCC) și este recomandat pentru utilizare în următoarele domenii:

 

Câmpuri de aplicare

  •  

    Aerospațial
    ● Componente structurale aeronavei, piese tren de aterizare, actuatoare hidraulice
    ● Accesorii motor, elemente de fixare, carcase rachete
    ● Componente structurale ale navelor spațiale

  •  

    Industria petrolului și gazelor naturale (aplicații de bază)
    ● Unelte de fund (imbinari ale tevilor de foraj, packer, supape de siguranta)
    ● Echipamente pentru cap de sondă, supape, fitinguri pentru țevi, flanșe
    ● Echipament de tratare a mediului acid (rezistent la coroziune H₂S și CO₂), conform standardului NACE MR0175
    ● Elemente de fixare pentru platforme maritime, sisteme de-conducte de înaltă presiune

  •  

    Industria nucleară
    ● Componentele mecanismului de antrenare a tijei de control al reactorului nuclear
    ● Echipamente de prelucrare a combustibilului nuclear
    ● Elemente de fixare de calitate-nucleară și componente structurale

  •  

    Inginerie medicală și biomedicală
    ● Implanturi ortopedice (tulpini de sold, componente pentru genunchi)
    ● Instrumente chirurgicale
    ● Instrumente dentare

  •  

    Inginerie chimică și inginerie petrochimică
    ● Supape-de înaltă presiune, arbori pompe, elemente de fixare
    ● Schimbătoare de căldură, interior reactorului
    ● Sistem de conducte pentru transportul mediilor corozive

  •  

    Inginerie offshore
    ● Componente structurale pentru echipamente-de adâncime, elemente de fixare pentru nave
    ● Componentele supapei pompei de apă marină

  •  

    Automobile și industria de{0}}înaltă performanță
    ● Arcuri-de înaltă performanță, arcuri de supapă
    ● Biele de motor, componente ușoare ale transmisiei
    ● Elemente de fixare de curse

Livrare și personalizare

Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți materiale PH 13-8Mo care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dumneavoastră.

Formă

image011
Foaie/Placă
image013
Bar/Tijă
image015
Conducta / Tub
image017
Bobina de bandă/foaie
image019
Sârmă/Sârmă

Gama convențională

Grosimea: 0.5 - 100 mm
Lățime: mai mică sau egală cu 1500 mm

Diametru Φ6-500mm

Diametru exterior Φ10-300mm

Grosime: 0,05 – 3,0 mm
Lățime: 10 - 600 mm

Diametru Φ0.5-10mm

Capacitate de personalizare

Plăci-laminate la cald sau-laminate la rece, plăci ultra-subțiri (începând de la 0,1 mm), piese ștanțate, tăiere pe lungime-la dimensiunile specificate, tratamente speciale de suprafață (decapare, lustruire)

Bare forjate, bare-laminate la cald, bare lustruite, bare modelate și diferite condiții-tratate termic (tratate cu soluție-, condiții de îmbătrânire H950-H1150)

Tuburi fără sudură/tuburi sudate, tăiere cu lungime fixă-

Materiale de bandă de precizie, bobină de ștanțare, ștanțare laminată, lățime ne-standard, folie de protecție specială

Desen de precizie, sârmă de umplutură de sudură, tratament special de suprafață

De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.

Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de materiale de încredere pentru dvs. în China.

Sample Support & Quick Response

Producție integrată pe verticală

Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Full Traceability

Control strict al calității în fiecare etapă

Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Professional Logistics & Packaging

Livrare de încredere și ambalare de export

10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Complete Export Documentation

Validarea eșantionului înainte de producția în masă

Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.

FAQ

Î: Care sunt principalele avantaje ale 13-8Mo PH?

 

Î: Care este diferența dintre 13-8Mo PH și 17-4PH (630)? Cum să alegi?

 

Î: Care este temperatura maximă de utilizare pentru 13-8 Mo PH?

 

Î: Care este performanța de sudare a 13-8Mo PH?

 

Î: Poate 13-8Mo PH să înlocuiască 17-4PH?

 

 

Tag-uri populare: 13-8moph, China 13-8moph producători, furnizori, fabrică