Stelul 12

Stelul 12

Stellite 12 (UNS R30012) este un aliaj pe bază de cobalt de carbon mediu--cu conținut ridicat de carbon{-, cu rezistență excelentă la uzura abrazivă, duritate la cald la temperatură înaltă-și rezistență la coroziune. Prin proiectarea optimizată a compoziției (carbon 1,3-2,0%, crom 28-32%, wolfram 7,5-9,5%), duritatea aliajului (HRC 42-50) și rezistența la uzură se află între gradul general Stellite 6 și aplicațiile cu grad ridicat de carbon Stellite18 potrivite pentru Stellite18. rezistență la uzură decât Stellite 6, cerând în același timp o rezistență mai bună la impact și fisuri termice decât Stellite 8. Este utilizat pe scară largă în suprafețele de etanșare a supapelor, carcasele pompelor, lamele de forfecare la cald, șuruburile extruderului și componentele de transport de nămol.
Trimite anchetă
Descriere
Parametrii tehnici

Caracteristicile produselor

High-Temperature Oxidation Resistance

Duritate excelentă și rezistență la uzură

Stellitul 12 formează o cantitate mare de carburi dure, cum ar fi M₇C₃ și M₆C, care sunt distribuite uniform în matricea soluției solide pe bază de cobalt-. Duritatea tipică în stare turnată sau sudură-depusă este HRC 42-50 (aproximativ HV 400-500). Rezistența sa la uzura abrazivă și erozivă este semnificativ superioară Stellite 6, menținând în același timp o rezistență mai bună la impact și la fisurare termică decât cele cu conținut ridicat de carbon.

High-Temperature Corrosion Resistance

Duritate bună la temperatură ridicată-fierbinte și rezistență la oxidare

Stellitul 12 păstrează aproximativ 35 HRC duritate la 600 de grade, aproximativ 27 HRC la 760 de grade (1400 de grade F) și aproximativ 20 HRC la 870 de grade (1600 de grade F). Conținutul ridicat de crom favorizează formarea unui film dens de oxid de Cr₂O₃ la suprafață. După expunerea la aer la 800 de grade timp de 1000 de ore, creșterea în greutate de oxidare este mai mică de 1 mg/cm². Rezistența sa la oxidare este cu mult superioară oțelurilor pentru scule și materialelor rezistente la uzură-fier-, făcându-l potrivit pentru aplicații la-temperatură ridicată, cum ar fi forfecarea la cald, extrudarea la cald și turbinele cu gaz.

High Stability

Rezistență bună la coroziune

Cu aproximativ 30% conținut de crom, Stellite 12 prezintă o rezistență bună la coroziune în acizi oxidanți (de exemplu, acid azotic), acizi moderat concentrați ne-oxidanți (de exemplu, mai puțin sau egal cu 50% acid sulfuric) și soluții alcaline. În mediile cu apă de mare și clorură, prezintă mai degrabă coroziune pitting decât coroziune uniformă și demonstrează o rezistență remarcabilă la coroziune în atmosfere cu temperatură înaltă-conținând sulf și clor.

Good Processability

Bună prelucrabilitate și sudabilitate

Sudabilitatea și prelucrabilitatea Stellite 12 sunt superioare calităților-înalte de carbon (de exemplu, Stellite 1, 4, 8). Poate fi depus folosind PTA, TIG și sudare cu oxi-acetilenă. Preîncălzirea la 350-500 de grade și răcirea lentă după sudare sunt recomandate pentru a reduce riscul de fisurare la cald. Prelucrarea limitată poate fi efectuată în stare recoaptă, iar finisarea finală este recomandată folosind șlefuire sau prelucrare cu descărcare electrică (EDM).

Specificatii tehnice

Compoziție chimică

 

Element

Cerințe standard

Note

Co

Cantitatea rămasă

Elemente matrice care oferă rezistență la temperatură-înaltă, stabilitate termică, tenacitate și rezistență inerentă la coroziune

Cr

28.0 - 32.0%

Formează o peliculă protectoare densă de Cr₂O₃, oferind rezistență la oxidare și coroziune și este, de asemenea, o componentă principală a carburilor dure

W

7.5 - 9.5%

Oferă soluții solide de întărire, formează carburi dure-rezistente la uzură cu carbon și îmbunătățește duritatea-la temperatură ridicată și rezistența la fluaj

C

1.3 - 2.0%

Formarea unei cantități mari de-carburi cu duritate mare (M₇C₃, M₆C) cu crom și wolfram, care sunt sursa de bază a rezistenței la uzură.

Fe

Mai mic sau egal cu 3,0%

Control strict pentru a asigura puritatea și stabilitatea microstructurală

Ni

Mai mic sau egal cu 3,0%

Controlați strict pentru a preveni fragilizarea excesivă a nichelului

Si

Mai mic sau egal cu 2,0%

Dezoxidant

Mn

Mai mic sau egal cu 1,0%

Dezoxidant, îmbunătăți performanța de procesare

Lu

Mai mic sau egal cu 1,0%

Adăugări mici opționale pentru a oferi o soluție solidă suplimentară întărire și rezistență la coroziune

Proprietăți fizice

 

Proprietate

Valoare/Interval

Condiții de testare

Densitate

8.69 - 8.87 g/cm³

Temperatura camerei (20 grade)

Punct de topire

1270 - 1390 grad

-

Coeficientul de dilatare termică (20-100 grade)

11.5 - 12.5 × 10⁻⁶ /K

-

Modulul elastic (modulul Young)

205 - 230 GPa

Temperatura camerei

Conductivitate termică (20 grade)

14.5 - 14.8 W/(m·K)

-

Rezistivitate

0.85 - 0.94 μΩ·m

-

Magnetism

Ne-magnetic (slab magnetic)

Aliajele pe bază de-cobalt sunt de obicei ne-magnetice sau slab magnetice la temperatura camerei

Proprietăți mecanice (condiții turnate/sudate, valori tipice)

 

Proprietate

Valoare tipică

Caietul de sarcini

Duritate (condiție de acoperire turnată/sudură)

42 - 50 HRC(400 - 500 HV)

AWS A5.21 ECoCr-B

Rezistență la tracțiune

700 - 900 MPa

-

Nivelul de randament (0,2% compensare)

550 - 700 MPa

-

Elongaţie

1 - 3% (material fragil)

-

Rezistența la compresiune la temperatura camerei

2000 - 2400 MPa

-

Duritatea la impact

Charpy V-crestătură 8 - 18 J

-

Notă: Stellitul 12 este un material fragil-rezistent la uzură. Principalii săi indicatori de performanță sunt duritatea și rezistența la uzură. Are rezistență scăzută la tracțiune și plasticitate extrem de slabă și, în general, nu este recomandat pentru componentele structurale supuse la sarcini mari de tracțiune.

Performanță la{0}}înaltă temperatură

 
 

Duritate la temperatură-înaltă (avantajul principal):

Stellite 12 menține o duritate bună la temperaturi ridicate. Mai jos sunt valorile de referință tipice pentru modul în care duritatea se schimbă cu temperatura:

Temperatură

Duritate tipică

Temperatura camerei

42 - 50 HRC

400 de grade (750 de grade F)

38 HRC

600 de grade (1110 de grade F)

35 HRC

760 de grade (1400 de grade F)

27 HRC

870 de grade (1600 de grade F)

20 HRC

Performanta antioxidanta:

În mediile de oxidare cu temperatură înaltă{0}, Stellitul 12 formează pe suprafața sa o peliculă densă de oxid de Cr₂O₃. După expunerea la aer la 800 de grade timp de 1000 de ore, creșterea în greutate la oxidare este mai mică de 1 mg/cm², demonstrând proprietăți antioxidante mai bune decât majoritatea oțelurilor termorezistente pe bază de fier-fier-.

Stabilitate termică pe termen lung{0}:

Când este în funcțiune la temperaturi de peste 600 de grade pentru perioade lungi, aliajul prezintă o stabilitate microstructurală excelentă, fără transformare semnificativă de fază sau înmuiere. Transformarea alotropică a matricei de cobalt și consolidarea soluției solide-din wolfram asigură în mod colectiv durata de viață lungă în condiții de-temperatură ridicată.

Media aplicabile:

1. Apă de mare, apă sărată (rezistență excelentă la coroziune la pitting)

2. Acizi oxidanți: Acid azotic (rezistență superioară la coroziune la temperatura camerei)

3. Acizi ne-oxidanți: acid sulfuric (concentrație mai mică sau egală cu 50%), acid clorhidric (concentrație mai mică sau egală cu 30%) (rata de coroziune de obicei<0.1 mm/a)

4. Soluții alcaline: hidroxid de sodiu, hidroxid de potasiu (rezistent la toate concentrațiile)

5. Acizi organici: Acid acetic, acid formic etc.

6. Atmosfere oxidante la temperatură înaltă, gaze care conțin sulf/clor (formează o peliculă protectoare de Cr₂O₃ la suprafață)

Notă: Stellitul 12 are rezistență limitată la coroziune în acizii puternic reducători (de exemplu, acid clorhidric concentrat fierbinte) și mediile care conțin fluor-. Pentru condiții de frecare cu-solicitare ridicată, se recomandă utilizarea împreună cu mediile lubrifiante.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

Stellite 12 este potrivit pentru aplicații cu uzură ridicată,-impact mediu-și temperatură înaltă-și este recomandat pentru următoarele domenii:

 

Câmpuri de aplicație

  •  

    Industria supapelor și etanșării: suprafețe de etanșare a supapelor de înaltă și medie presiune (scaune, discuri, tije), carcase de pompe, etanșări rotative, etanșări mecanice. Oferă o rezistență mai bună la uzură decât Stellite 6 și este potrivit pentru mediile care conțin particule solide.

  •  

    Aerospațial și energie: palete de ghidare a turbinei cu gaz, suprafețe de etanșare a supapelor motorului, garnituri de turbocompresor, rulmenți pentru temperatură înaltă-.

  •  

    Petrol și gaze: piese de uzură a sculelor de foraj, îmbinări ale țevilor de foraj, componente interne ale supapelor, componente ale pompei de noroi, care rezistă la eroziune la viteză mare de-încărcare de nisip-.

  •  

    Mașini și scule industriale: matrițe de extrudare la cald, lame de forfecare la cald, matrițe de turnare sub presiune-(porți, piston), șuruburi de extrudere, muchii de tăiere pentru prelucrarea plasticului.

  •  

    Produse chimice și petrochimice: palete de agitare a reactorului, căptușeli-rezistente la uzură pentru plăcile tubulare ale schimbătorului de căldură, suprafețele de etanșare a pompelor și supapelor, rezistând efectelor combinate ale coroziunii și uzurii.

  •  

    Industria energiei nucleare: garnituri pentru supape cu insulă nucleară, căptușeli rezistente la uzură-nuclear-, utilizând toleranța ridicată la radiații și stabilitatea microstructurală.

  •  

    Construcții navale și inginerie offshore: suprafețele-rezistente la uzură ale arborilor de elice, ale componentelor pompelor și supapelor, rezistând la coroziunea apei de mare și la uzura mecanică.

  •  

    Motoare pentru automobile și cu ardere internă: supape de evacuare a motorului de-înaltă performanță, culbutori, garnituri de turbocompresor, menținând rezistența la uzură și gripare la temperaturi ridicate.

  •  

    Oțel și tratament termic: lame de forfecare la cald, lame de ferăstrău fierbinte, role inferioare cuptorului, role de ghidare, rezistă la oxidarea la temperaturi ridicate-și uzurii abrazive.

  •  

    Formarea sticlei și a ceramicii: matrițe de sticlă, matrițe de extrudare la cald, datorită rezistenței excelente la coroziune la sticlă și ceramică topită.

Livrare și personalizare

Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți materiale Stellite 12 care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dumneavoastră.

Formă

image019
Foaie/Placă
image021
Bar/Tijă
image023
Țeavă fără sudură
image025
Bobina de bandă/foaie
image027
Sârmă/Sârmă

Gama convențională

Grosimea: 0.5 - 100 mm
Lățime: mai mică sau egală cu 1500 mm
Lungime: personalizabil

Diametru Φ6-500mm

Diametru exterior Φ10-300mm

Grosime: 0,1 – 3,0 mm
Latime: 10 – 600 mm

Diametru Φ0.5-10mm

Capacitate de personalizare

Plăci speciale de rulare groase/subțiri, ultra-largi; tratament special de suprafață, tăiere cu lungime fixă-

Bare forjate-de dimensiuni mari (până la Φ800 mm), bare cu formă-specială și diferite condiții de tratament termic

Țevi cu pereți gros-diametru mare-, compoziție de aliaj special; Prelucrarea capătului țevii (teșire, lungime fixă)

Condiții de duritate diferite, tratamente termice speciale (tratament de stabilizare, control al granulelor), suprafețe spălate cu acid-, lustruire electrolitică, acoperiri sau filme speciale de protecție

Tratament special de suprafață, desen de precizie

De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.

Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de încredere pentru materialele dumneavoastră în China.

Sample Support & Quick Response

Producție integrată pe verticală

Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Full Traceability

Control strict al calității în fiecare etapă

Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Professional Logistics & Packaging

Livrare de încredere și ambalare de export

10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Complete Export Documentation

Validarea eșantionului înainte de producția în masă

Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.

FAQ

Î: Care sunt principalele avantaje ale Stellite 12?

 

Î: Ce tratament termic este necesar pentru Stellite 12?

 

Î: Care este temperatura maximă de serviciu?

 

Î: Care este diferența dintre Stellite 12 și Stellite 6?

 

 

Tag-uri populare: stellite 12, China stellite 12 producători, furnizori, fabrică