Stelul 1

Stelul 1

Stellite 1 (UNS R30001) este un aliaj pe bază de-cobalt-cu conținut ridicat de carbon, renumit pentru duritatea extrem de ridicată și rezistența excelentă la uzură și coroziune. Formează o cantitate mare de carburi dure prin conținuturi ridicate de crom (aproximativ 29-32%), wolfram (aproximativ 11-13%) și carbon (aproximativ 2,0-3,0%), dând aliajului o capacitate excepțională de a menține duritatea foarte ridicată într-un interval de temperatură de la gradul 4 până la temperatura camerei până la gradul 07. F). Stellite 1 este una dintre cele mai dure și mai rezistente la uzură din această serie, dar are o duritate relativ scăzută. Este proiectat special pentru aplicații supuse la uzură severă, eroziune, coroziune și oxidare la temperatură înaltă, fiind utilizat pe scară largă în carcasele pompelor, inelele de etanșare rotative, plăcuțele de uzură, fețele de etanșare a supapelor și aplicațiile aerospațiale critice.
Trimite anchetă
Descriere
Parametrii tehnici

Caracteristicile produselor

High-Temperature Oxidation Resistance

Duritate și rezistență la uzură extrem de ridicate

Stellite 1 achieves extensive M₇C₃ and M₆C type hard carbides (with hardness up to 1500-1800 HV) through its 'high carbon, high chromium, high tungsten' composition design, which are uniformly distributed within a cobalt-based solid solution matrix. This 'hard particle + tough matrix' composite structure enables it to effectively resist cutting and adhesive wear by abrasive particles. Typical hardness ranges for cast or weld-deposited conditions are between HRC 50-60 (approximately HV 550-720). Under dry friction conditions, its wear rate against quenched steel is only 1/20 that of 304 stainless steel and 1/5 that of weld overlay wear-resistant steels (e.g., D517). Even at temperatures above 400°C, its wear resistance degradation remains below 15%, far outperforming iron-based wear-resistant alloys (degradation >50%).

High-Temperature Corrosion Resistance

Duritate la fierbinte la temperatură ridicată și rezistență la oxidare excelentă

Stellitul 1 se distinge prin duritatea sa superioară la temperatură înaltă-la cald, menținând o duritate considerabilă chiar și peste 760 de grade (1400 de grade F)-reținând aproximativ 37 HRC la 600 de grade și aproximativ 28 HRC la 870 de grade (1600 de grade F). Această proprietate remarcabilă provine din transformarea alotropică a cobaltului din hexagonal apropiat-(ε-Co) în fața-centrată cubic (-Co) deasupra temperaturii camerei, împreună cu soluția solidă-consolidată oferită de wolfram. În atmosfere oxidante, conținutul ridicat de crom favorizează formarea unei pelicule dense de oxid de Cr₂O₃ la suprafață; după expunerea la aer la 800 de grade timp de 1000 de ore, creșterea în greutate la oxidare este mai mică de 1 mg/cm², oferind o rezistență la oxidare mai bună decât majoritatea oțelurilor rezistente la căldură pe bază de fier. Aliajul prezintă o stabilitate microstructurală excelentă în timpul serviciului pe termen lung-peste 600 de grade , fără transformări semnificative de fază sau înmuiere.

High Stability

Rezistență bună la coroziune

Cu aproximativ 30% conținut de crom și proprietăți inerente ale matricei de cobalt, Stellite 1 demonstrează o rezistență bună la coroziune în diferite medii corozive. La temperatura camerei, rezistă la concentrații de acid sulfuric de până la 50%, acidul clorhidric până la 30% și toate concentrațiile de soluții de hidroxid de sodiu, de obicei cu viteze de coroziune sub 0,1 mm/a. În mediile oxidante, cum ar fi acidul azotic, rezistența sa la coroziune depășește chiar unele aliaje pe bază de nichel-. În soluțiile de apă de mare și clorură, Stellitul 1 suferă în primul rând pitting, nu pierdere uniformă de masă, cu un potențial tipic al electrodului de aproximativ -0,4 V (SCE). Cu toate acestea, performanța este limitată în acizii puternic reducători (de exemplu, acidul clorhidric) și mediile care conțin fluor-. În plus, filmul de oxid poate fi deteriorat cu ușurință în condiții de frecare cu stres ridicat, necesitând utilizarea lubrifianților pentru a menține rezistența la coroziune.

Good Processability

Caracteristici de prelucrare și prelucrare

Stellitul 1 prezintă proprietăți mecanice caracterizate de „duritate ridicată și ductilitate scăzută”: rezistența la tracțiune la temperatura camerei este de aproximativ 550-1000 MPa, dar alungirea după fractură este de numai 1-3%, iar energia de impact (Charpy V-notch) este<10 J, classifying it as a typical wear-resistant brittle material. Therefore, it is unsuitable for applications subject to severe impact loads but performs exceptionally well in sliding wear and fretting wear conditions. The alloy is typically formed via precision casting or powder metallurgy. Weld overlay (PTA, TIG, oxy-acetylene) is the most common application method for Stellite 1. Due to its high susceptibility to hot cracking, preheating to 300-600°C and control of interpass temperature are required during welding, followed by slow cooling post-weld to reduce crack tendency. Because of its extremely high hardness, grinding or electrical discharge machining (EDM) are recommended for finishing operations.

Specificatii tehnice

Compoziție chimică

 

Element

Cerințe standard

Note

Co

Cantitatea rămasă

Elemente matrice care oferă rezistență la temperatură-înaltă, stabilitate termică, tenacitate și rezistență inerentă la coroziune

Cr

28.0 - 32.0%

Formează o peliculă protectoare densă de Cr₂O₃, oferind rezistență la oxidare și coroziune și este, de asemenea, o componentă principală a carburilor dure

W

11.0 - 13.0%

Oferă soluții solide de întărire, formează carburi dure-rezistente la uzură cu carbon, sporind semnificativ duritatea-la temperatură ridicată și rezistența la fluaj

C

2.0 - 3.0%

Formarea unei cantități mari de carburi cu duritate mare-(M₇C₃, M₆C) cu crom și wolfram, care este sursa de bază a rezistenței ultra-la uzură

Fe

Mai mic sau egal cu 3,0%

Control strict pentru a asigura puritatea și stabilitatea microstructurală

Ni

Mai mic sau egal cu 3,0%

Controlați strict pentru a preveni fragilizarea excesivă a nichelului

Si

Mai mic sau egal cu 2,0%

Dezoxidant

Mn

Mai mic sau egal cu 1,0%

Dezoxidant, îmbunătăți performanța de procesare

Lu

Mai mic sau egal cu 1,0%

Mici adaosuri opționale pentru a oferi o soluție solidă îmbunătățită și rezistență la coroziune

Proprietăți fizice

 

Proprietate

Valoare/Interval

Condiții de testare

Densitate

8.69 - 8.87 g/cm³

Temperatura camerei (20 grade)

Punct de topire

1190 - 1420 grad

-

Coeficientul de dilatare termică (20-100 grade)

11.5 - 12.5 × 10⁻⁶ /K

-

Modulul elastic (modulul Young)

205 - 230 GPa

Temperatura camerei

Conductivitate termică (20 grade)

14.5 - 14.8 W/(m·K)

-

Rezistivitate (20 grade)

0.85 - 0.94 μΩ·m

Temperatura camerei

Magnetism

Ne-magnetic (slab magnetic)

Aliajele pe bază de-cobalt sunt de obicei ne-magnetice sau slab magnetice la temperatura camerei

Proprietăți mecanice (condiții turnate/sudate, valori tipice)

 

Proprietate

Valoare tipică

Caietul de sarcini

Duritate (condiție de acoperire turnată/sudură)

50 - 60 HRC(550 - 720 HV)

AWS A5.21 ECoCr-C

Rezistență la tracțiune

550 - 900 MPa

-

Nivelul de randament (0,2% compensare)

500 - 700 MPa

-

Elongaţie

1 - 3% (material fragil)

-

Rezistența la compresiune la temperatura camerei

2000 - 2500 MPa

-

Duritatea la impact

Energia de impact Charpy V-notch < 10 J

-

Notă: Stellitul 1 este un material fragil-rezistent la uzură. Principalii săi indicatori de performanță sunt duritatea și rezistența la uzură. Are rezistență scăzută la tracțiune și plasticitate extrem de slabă și, în general, nu este recomandat pentru componentele structurale supuse la sarcini mari de tracțiune.

Performanță la{0}}înaltă temperatură

 
 

Duritate-la temperatură ridicată (avantajul principal):

Stellitul 1 prezintă o capacitate excepțională de a menține duritatea la temperaturi ridicate. Mai jos sunt valorile de referință tipice pentru variația durității în funcție de temperatură:

Temperatură

Duritate tipică

Temperatura camerei

50 - 58 HRC

400 de grade (750 de grade F)

42 HRC

600 de grade (1110 de grade F)

37 HRC

760 de grade (1400 de grade F)

32 HRC

870 de grade (1600 de grade F)

28 HRC

 

Performanta antioxidanta:

În mediile de oxidare cu temperatură înaltă{0}, Stellitul 1 formează pe suprafața sa o peliculă densă de oxid de Cr₂O₃. După expunerea la aer la 800 de grade timp de 1000 de ore, creșterea în greutate la oxidare este mai mică de 1 mg/cm², oferind proprietăți antioxidante mai bune decât majoritatea oțelurilor rezistente la căldură-fier-. Chiar și în intervalul de temperatură de 500-700 de grade, unde încălzirea prin frecare provoacă o creștere bruscă a temperaturii suprafeței, nu se înmoaie rapid ca oțelurile obișnuite pentru scule.

Stabilitate termică pe termen lung{0}:

Când este în funcțiune la temperaturi de peste 600 de grade pentru perioade lungi, aliajul prezintă o stabilitate microstructurală excelentă, fără transformare semnificativă de fază sau înmuiere. Soluția solidă întărită din wolfram din matricea de cobalt și stabilitatea structurală a carburilor asigură împreună o durată de viață lungă în condiții de temperatură-înaltă.

Media aplicabile:

1. Apă de mare, apă sărată (rezistență excelentă la coroziune la pitting, prezentând în primul rând pitting, mai degrabă decât coroziune uniformă)

2. Acizi oxidanți: acid azotic (rezistență superioară la coroziune la temperatura camerei, chiar mai bună decât unele aliaje-pe bază de nichel)

3. Acizi ne-oxidanți: acid sulfuric (concentrație mai mică sau egală cu 50%), acid clorhidric (concentrație mai mică sau egală cu 30%) (rata de coroziune de obicei<0.1 mm/a)

4. Soluții alcaline: hidroxid de sodiu, hidroxid de potasiu (rezistent la toate concentrațiile)

5. Acizi organici: Acid azotic, acid acetic etc.

6. Atmosfere oxidante la temperatură înaltă, gaze care conțin sulf/clor (la suprafață se formează o peliculă protectoare de Cr₂O₃)

Notă: Stellitul 1 are rezistență limitată la coroziune în acizii puternic reducători (de exemplu, acid clorhidric concentrat fierbinte) și mediile care conțin fluor-. În condiții de frecare cu tensiune ridicată-, pelicula de oxid este predispusă la deteriorare; lubrifierea trebuie utilizată împreună pentru a menține rezistența la coroziune.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

Stellite 1 este proiectat pentru aplicații dure care necesită rezistență la uzură extrem de mare și duritate la temperatură-înaltă, recomandat pentru următoarele domenii:

 

Câmpuri de aplicație

  •  

    Aerospațial și energie: etanșări ale turbinei cu gaz, benzi de uzură a lamei, componente ale camerei de ardere și fețe de etanșare a supapelor motorului. Menține o duritate ridicată și o rezistență excelentă la uzură la temperaturi de peste 760 de grade, împreună cu o bună stabilitate la oboseală termică.

  •  

    Ulei și gaze: piese rezistente la uzură- ale instrumentelor de foraj, supapelor, îmbinărilor țevilor de foraj, burghiilor și fețelor de etanșare a supapelor (scaune, discuri, tije). Rezistă la-viteză mare de eroziune și uzură abrazivă de la mediile încărcate-nisip și particule.

  •  

    Industria chimică și a supapelor: carcase de pompe, inele de etanșare rotative, plăcuțe de uzură, șuruburi de rotor, bucșe de rulment, inele de etanșare mecanică și fețe de etanșare, precum și fețe de etanșare și căptușeli rezistente la uzură-pentru diferite supape de control, supape cu bilă și supape cu gură.

  •  

    Mașini și scule industriale: lame de forfecare la cald, inserții de matriță de forjare la cald, componente de matriță de turnare (porți, piston), suporturi pentru mașini de șlefuit fără centre, prese cu șuruburi, șuruburi de extrudere și muchii speciale de tăiere pentru prelucrarea plasticului.

  •  

    Industria energiei nucleare: etanșări ale supapelor cu insulă nucleară și căptușeli rezistente la uzură-nuclear-. Oferă o toleranță ridicată la radiații, stabilitate organizațională în condiții de ciclu termic și proprietăți excelente anti-gripare și anti-la uzură.

  •  

    Construcții navale și inginerie offshore: suprafețele-rezistente la uzură ale arborilor de elice și ale componentelor pompelor/supapei, rezistând efectelor sinergice ale coroziunii apei de mare și ale uzurii mecanice.

  •  

    Transportul minelor și al șlamului: burghie de foraj pentru mine, concasoare, manșoane de uzură pentru pompele de șlam și plăcuțe de uzură, rezistând la eroziune la viteză mare-și la uzura abrazivă severă de la particulele dure.

  •  

    Motoare de automobile și{0}}performanță înaltă cu ardere internă: supape de-de înaltă performanță de evacuare și alte piese de frecare la-înaltă temperatură ale motoarelor, menținând uzură bună și rezistență la anti-gripare la temperaturi între 500-800 de grade .

  •  

    Instrumente de lucru la cald și formare a sticlei: lamele de forfecare la cald, matrițele de sticlă și matrițele de extrudare la cald, datorită durității bune la temperatură ridicată-și rezistenței la coroziune la sticla topită.

Livrare și personalizare

Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți materiale Stellite 1 care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dumneavoastră.

Formă

image019
Foaie/Placă
image021
Bar/Tijă
image023
Țeavă fără sudură
image025
Bobina de bandă/foaie
image027
Sârmă/Sârmă

Gama convențională

Grosimea: 0.5 - 100 mm
Lățime: mai mică sau egală cu 1500 mm
Lungime: personalizabil

Diametru Φ6-500mm

Diametru exterior Φ10-300mm

Grosime: 0,1 – 3,0 mm
Latime: 10 – 600 mm

Diametru Φ0.5-10mm

Capacitate de personalizare

Plăci speciale de rulare groase/subțiri, ultra-largi; tratament special de suprafață, tăiere cu lungime fixă-

Bare forjate de dimensiuni mari-(până la Φ800 mm), bare cu formă-specială și diferite condiții de tratament termic

Țevi cu pereți gros-diametru mare-, compoziție de aliaj special; Prelucrarea capătului țevii (teșire, lungime fixă)

Condiții de duritate diferite, tratamente termice speciale (tratament de stabilizare, control al granulei), suprafețe spălate cu acid-, lustruire electrolitică, acoperiri sau filme speciale de protecție

Tratament special de suprafață, desen de precizie

De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.

Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de materiale de încredere pentru dvs. în China.

Sample Support & Quick Response

Producție integrată pe verticală

Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Full Traceability

Control strict al calității în fiecare etapă

Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Professional Logistics & Packaging

Livrare de încredere și ambalare de export

10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Complete Export Documentation

Validarea eșantionului înainte de producția în masă

Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.

FAQ

Î: Care sunt principalele avantaje ale Stellite 1?

 

Î: Ce tratament termic este necesar pentru Stellite 1?

 

Î: Care este temperatura maximă de serviciu?

 

Î: Care este diferența dintre Stellite 1 și Stellite 6?

 

 

Tag-uri populare: stellite 1, China stellite 1 producători, furnizori, fabrică