Caracteristicile produselor

Duritate și rezistență la uzură extrem de ridicate
Stellite 20 obține o cantitate mare de carburi dure M₇C₃ și M₆C (cu duritate de până la 1500-1800 HV) prin designul său de compoziție „cu conținut ridicat de carbon, crom și tungsten”, care sunt distribuite uniform în matricea soluției solide pe bază de cobalt-. Duritatea tipică în stare turnată sau sudură-depusă este HRC 50-58 (aproximativ HV 550-700). Capacitatea sa de a rezista la uzura abrazivă și erozivă se numără printre cele mai bune din aliajele pe bază de cobalt, făcându-l potrivit pentru frecare de alunecare la solicitări mari și condiții de eroziune cu unghi redus, care implică particule dure.

Duritate la fierbinte la temperatură ridicată și rezistență la oxidare excelentă
Stellitul 20 păstrează aproximativ 40 HRC duritate la 600 de grade, aproximativ 32 HRC la 760 de grade (1400 de grade F) și aproximativ 25 HRC la 870 de grade (1600 de grade F). Conținutul ridicat de crom favorizează formarea unui film dens de oxid de Cr₂O₃ la suprafață. După expunerea la aer la 800 de grade timp de 1000 de ore, creșterea în greutate de oxidare este mai mică de 1 mg/cm². Rezistența sa la oxidare o depășește cu mult pe cea a oțelurilor pentru scule și a materialelor rezistente la uzură-fier-, făcându-l potrivit pentru aplicații la temperatură-înaltă, cum ar fi forfecarea la cald, extrudarea la cald și turbinele cu gaz.

Rezistență bună la coroziune
Cu aproximativ 30% conținut de crom, Stellite 20 prezintă o rezistență bună la coroziune în acizi oxidanți (de exemplu, acid azotic), acizi moderat concentrați ne-oxidanți (de exemplu, mai puțin sau egal cu 50% acid sulfuric) și soluții alcaline. În mediile cu apă de mare și clorură, suferă în principal coroziune prin pitting, mai degrabă decât coroziune uniformă și menține o rezistență stabilă la coroziune în atmosfere cu temperatură înaltă-conținând sulf și clor.

Caracteristici de prelucrare și prelucrare
Fiind un material fragil-rezistent la uzură, Stellite 20 are o rezistență la tracțiune la temperatura camerei-de aproximativ 650-850 MPa, o alungire la rupere de numai 1-2% și o rezistență scăzută la impact (Charpy V-notch<10 J). Therefore, it is not suitable for applications subjected to severe impact loads but performs excellently in sliding wear and fretting wear conditions. The alloy is typically manufactured by precision casting or powder metallurgy. Common application methods include welding (PTA, TIG, oxy-acetylene). Due to its high susceptibility to hot cracking, preheating to 400-600°C and control of interpass temperature are required during welding, followed by slow cooling after welding. Due to its extremely high hardness, grinding or electrical discharge machining (EDM) is recommended for finishing.
Specificatii tehnice
Compoziție chimică
|
Element |
Cerințe standard |
Note |
|
Co |
Cantitatea rămasă |
Elemente matrice care asigură rezistență la temperatură-înaltă, stabilitate termică, tenacitate și rezistență inerentă la coroziune |
|
Cr |
30.0 - 34.0% |
Formează o peliculă protectoare densă de Cr₂O₃, oferind rezistență la oxidare și coroziune și este, de asemenea, o componentă principală a carburilor dure |
|
W |
14.0 - 18.0% |
Oferă soluții solide de întărire, formează carburi dure-rezistente la uzură cu carbon, sporind semnificativ duritatea-la temperatură ridicată și rezistența la fluaj |
|
C |
2.0 - 2.8% |
Formarea unei cantități mari de carburi cu duritate mare-(M₇C₃, M₆C) cu crom și wolfram, care este sursa de bază a rezistenței ultra-la uzură |
|
Fe |
Mai mic sau egal cu 3,0% |
Control strict pentru a asigura puritatea și stabilitatea microstructurală |
|
Ni |
Mai mic sau egal cu 3,0% |
Controlați strict pentru a preveni fragilizarea excesivă a nichelului |
|
Si |
Mai mic sau egal cu 2,0% |
Dezoxidant |
|
Mn |
Mai mic sau egal cu 1,0% |
Dezoxidant, îmbunătăți performanța de procesare |
|
lu |
Mai mic sau egal cu 1,0% |
Mici adaosuri opționale pentru a oferi o soluție solidă îmbunătățită și rezistență la coroziune |
Proprietăți fizice
|
Proprietate |
Valoare/Interval |
Condiții de testare |
|
Densitate |
8.69 - 8.87 g/cm³ |
Temperatura camerei (20 grade) |
|
Punct de topire |
1240 - 1350 grad |
- |
|
Coeficientul de dilatare termică (20-100 grade) |
11.5 - 12.5 × 10⁻⁶ /K |
- |
|
Modulul elastic (modulul Young) |
205 - 230 GPa |
Temperatura camerei |
|
Conductivitate termică (20 grade) |
14.5 - 14.8 W/(m·K) |
- |
|
Rezistivitate |
0.85 - 0.94 μΩ·m |
- |
|
Magnetism |
Ne-magnetic (slab magnetic) |
Aliajele pe bază de-cobalt sunt de obicei ne-magnetice sau slab magnetice la temperatura camerei |
Proprietăți mecanice (condiții turnate/sudate, valori tipice)
|
Proprietate |
Valoare tipică |
Caietul de sarcini |
|
Duritate (condiție de acoperire turnată/sudură) |
50 - 58 HRC(550 - 700 HV) |
AWS A5.21 ECoCr-C |
|
Rezistență la tracțiune |
650 - 850 MPa |
- |
|
Forță (0,2% compensare) |
550 - 700 MPa |
- |
|
Elongaţie |
1 - 2% (material fragil) |
- |
|
Rezistența la compresiune la temperatura camerei |
2000 - 2500 MPa |
- |
|
Duritatea la impact |
Energia de impact Charpy V-notch < 10 J |
- |
Notă: Stellite 20 este un material fragil-rezistent la uzură. Principalii săi indicatori de performanță sunt duritatea și rezistența la uzură. Are rezistență scăzută la tracțiune și plasticitate extrem de slabă și, în general, nu este recomandat pentru componentele structurale supuse la sarcini mari de tracțiune.
Performanță la{0}}înaltă temperatură
Stellite 20 prezintă o capacitate excepțională de a menține duritatea la temperaturi ridicate. Mai jos sunt valorile de referință tipice pentru variația durității în funcție de temperatură:
|
Temperatură |
Duritate tipică |
|
Temperatura camerei |
50 - 58 HRC |
|
400 de grade (750 de grade F) |
46 HRC |
|
600 de grade (1110 de grade F) |
40 HRC |
|
760 de grade (1400 de grade F) |
32 HRC |
|
870 de grade (1600 de grade F) |
25 HRC |
Performanta antioxidanta:
În mediile de oxidare cu temperatură înaltă-, Stellitul 20 formează o peliculă densă de oxid de Cr₂O₃ pe suprafața sa. După expunerea la aer la 800 de grade timp de 1000 de ore, creșterea în greutate la oxidare este mai mică de 1 mg/cm², demonstrând proprietăți antioxidante mai bune decât majoritatea oțelurilor rezistente la căldură-fier-.
Stabilitate termică pe termen lung{0}:
Când este în funcțiune la temperaturi de peste 600 de grade pentru perioade lungi, aliajul prezintă o stabilitate microstructurală excelentă, fără transformare semnificativă de fază sau înmuiere. Transformarea alotropică a matricei de cobalt și consolidarea soluției solide-din wolfram asigură în mod colectiv durata de viață lungă în condiții de-temperatură ridicată.
Media aplicabile:
1. Apa de mare și apă sărată (rezistență excelentă la coroziune la sâmburi; în primul rând susceptibilă la coroziune mai degrabă decât la coroziune uniformă)
2. Acizi oxidanți: acid azotic (rezistență excelentă la coroziune la temperatura camerei)
3. Acizi ne-oxidanți: acid sulfuric (concentrație mai mică sau egală cu 50%), acid clorhidric (concentrație mai mică sau egală cu 30%) (rata de coroziune de obicei<0.1 mm/a)
4. Soluții alcaline: hidroxid de sodiu, hidroxid de potasiu (rezistent la toate concentrațiile)
5. Acizi organici: Acid acetic, acid formic etc.
6. Atmosfere oxidante la temperatură înaltă-și gaze care conțin sulf/clor-(la suprafață se formează o peliculă protectoare de Cr₂O₃)
Notă: Stellitul 20 are rezistență limitată la coroziune în acizii puternic reducători (de exemplu, acid clorhidric concentrat fierbinte) și mediile care conțin fluor-. Pentru condiții de frecare cu-solicitare ridicată, se recomandă utilizarea împreună cu lubrifianți.
Stellite 20 este conceput pentru aplicații solicitante care necesită rezistență la uzură extrem de mare și duritate la temperatură-înaltă, recomandată pentru următoarele domenii:
Câmpuri de aplicare
-
Industria supapelor și a etanșării: suprafețe de etanșare pentru supape de-presiune/super-înaltă-presiune (scaune, discuri, tije), carcase de pompe, etanșări rotative, etanșări mecanice, unde duritatea excepțională și rezistența la uzură sunt potrivite pentru mediile de presiune diferențială de înaltă-conțin particule dure.
-
Aerospațial și energie: etanșări ale turbinei cu gaz, benzi de uzură a lamei, componente ale camerei de ardere, suprafețe de etanșare a supapelor motorului, etanșări ale turbocompresorului, valorificându-și capacitatea de a menține duritatea ridicată și rezistența excelentă la uzură la temperaturi peste 760 de grade.
-
Petrol și gaze: piese de uzură a sculelor de foraj, îmbinări ale țevilor de foraj, componente interne ale supapelor, componente ale pompei de noroi, rezistând la-eroziune la viteză mare și la uzura abrazivă din cauza nisipului și a mediului încărcat-de particule.
-
Mașini și scule industriale: matrițe de extrudare la cald, lame de forfecare la cald, matrițe de turnare-(porți, piston), șuruburi de extrudere, muchii de tăiere pentru prelucrarea plasticului, suporturi pentru mașini de șlefuit fără centre.
-
Produse chimice și petrochimice: lamele agitatorului reactorului, căptușeli-rezistente la uzură pentru plăcile tubulare ale schimbătorului de căldură, suprafețele de etanșare a pompelor și supapelor, rezistând efectelor combinate ale coroziunii și uzurii.
-
Industria energiei nucleare: garnituri pentru supape cu insulă nucleară, căptușeli rezistente la uzură-nuclear-, utilizând toleranța ridicată la radiații și stabilitatea microstructurală.
-
Construcții navale și inginerie offshore: suprafețele arborilor de elice, ale pompelor și ale componentelor supapelor sunt uzate, rezistând la coroziunea apei de mare și la uzura mecanică.
-
Motoare pentru automobile și cu ardere internă: supape de evacuare-de înaltă performanță, culbutori, garnituri de turbocompresor, menținând rezistența la uzură și gripare la temperaturi ridicate.
-
Oțel și tratament termic: lame de forfecare la cald, lame de ferăstrău fierbinte, role inferioare cuptorului, role de ghidare, rezistând la oxidarea la temperatură înaltă-și la uzură abrazivă.
-
Formarea sticlei și a ceramicii: matrițe de sticlă, matrițe de extrudare la cald, datorită rezistenței lor bune la coroziune la sticla topită și ceramică.
Livrare și personalizare
Oferim soluții flexibile și fiabile pentru lanțul de aprovizionare pentru a vă asigura că primiți materiale Stellite 20 care se potrivesc perfect cerințelor proiectului dumneavoastră.
|
Formă |
![]() Foaie/Placă
|
![]() Bar/Tijă
|
![]() Țeavă fără sudură
|
![]() Bobina de bandă/foaie
|
![]() Sârmă/Sârmă
|
|---|---|---|---|---|---|
|
Gama convențională |
Grosimea: 0.5 - 100 mm |
Diametru Φ6-500mm |
Diametrul exterior Φ10-300mm |
Grosime: 0,1 – 3,0 mm |
Diametru Φ0.5-10mm |
|
Capacitate de personalizare |
Plăci speciale de rulare groase/subțiri, ultra-largi; tratament special de suprafață, tăiere cu lungime fixă- |
Bare forjate de dimensiuni mari-(până la Φ800 mm), bare cu formă-specială și diferite condiții de tratament termic |
Țevi cu pereți-grosi-de diametru mare, compoziție de aliaj special; Prelucrarea capătului țevii (teșire, lungime fixă) |
Condiții de duritate diferite, tratamente termice speciale (tratament de stabilizare, control al granulelor), suprafețe spălate cu acid-, lustruire electrolitică, acoperiri sau filme speciale de protecție |
Tratament special de suprafață, desen de precizie |
De ce să ne alegeți? - Tehnologie de inginerie de încredere. Livrare de încredere.
Nu suntem doar un furnizor, ci un partener de încredere pentru materialele dumneavoastră în China.

Producție integrată pe verticală
Deține o unitate de 20.000㎡ cu 10+ linii automate (8,000+ tone/an). Centrul intern de scule și matrițe-permite personalizarea rapidă și controlul eficient al costurilor - fără markup intermediar.

Control strict al calității în fiecare etapă
Trasabilitate completă în punctele de control QC cheie pe parcursul producției. 100% conform standardelor ASTM/ASME, EN și GB. Rapoarte de testare a materialelor disponibile cu fiecare expediere.

Livrare de încredere și ambalare de export
10+ ani de export în Europa, America de Nord, Asia de Sud-Est și Orientul Mijlociu, cu protecție impermeabilă și anti-rugină, combinată cu opțiuni flexibile de expediere, asigură sosirea în siguranță și-la timp.

Validarea eșantionului înainte de producția în masă
Oferim mostre gratuite pentru verificarea calității, permițându-vă să plasați comenzi în vrac numai după aprobare. Asigurăm consistență de la eșantion la producția de masă prin măsurarea dimensională precisă și fabricarea transparentă.
FAQ
Î: Care sunt principalele avantaje ale Stellite 20?
Î: Ce tratament termic este necesar pentru Stellite 20?
Î: Care este temperatura maximă de serviciu?
Î: Care este diferența dintre Stellite 20 și Stellite 6?
Tag-uri populare: stellite 20, China stellite 20 producători, furnizori, fabrică









